Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym od dłuższego czasu wskazują na korektę cenową. Tak wynika z danych przekazywanych cyklicznie przez Marcina Drogomireckiego, analityka nieruchomościowego.
Korekta cen na rynku trwa
„Korekta cen w obecnych już na rynku ofertach oraz pojawianie się nowych ofert z cenami niższymi od dotychczasowych znajduje odzwierciedlenie w wynikach analizy średnich stawek, za jakie oferowane są mieszkania w największych miastach”, poinformował Marcin Drogomirecki we wpisie na platformie X.
W styczniu 2025 roku średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym była najwyższa w następujących miastach: Warszawie (17,5 tys. PLN), Krakowie (15,9 tys. PLN), Gdańsku (14,7 tys. PLN), Wrocławiu (13,2 tys. PLN i Poznaniu (11,1 tys. PLN).
Kwoty poniżej 10 tys. PLN odnotowane zostały z kolei w Białymstoku (9,8 tys. PLN), Lublinie (9,6 tys. PLN), Szczecinie (9,5 tys. PLN), Katowicach (9 tys. PLN), Olsztynie (8,7 tys. PLN), Łodzi (8,5 tys. PLN) i Bydgoszczy (8 tys. PLN).
Największa obniżka ceny za metr kwadratowy w ujęciu miesięcznym nastąpiła w Gdańsku, natomiast największy wzrost ceny odnotowano w Katowicach.
W ujęciu rocznym cena za metr kwadratowy w styczniu 2025 roku najbardziej spadła w Lublinie. Warszawa z kolei po raz kolejny została liderem wzrostów.

Źródło: statystyki opracowane przez Marcina Drogomireckiego
Popyt na mieszkania spada, twierdzi ekspert
Marcin Drogomirecki, w rozmowie z Rzeczpospolitą przedstawił powody osłabienia popytu na mieszkania. Ekspert wskazał, że mniejsza liczba klientów to „wynik wysokich stóp procentowych i trudno dostępnych i drogich kredytów”.
Wykres. Stopy procentowe w Polsce

Źródło: Trading Economics
Tekst przygotował FXMAG