Fala rosnącego zadłużenia w Wielkiej Brytanii.
Brytyjczycy coraz mocniej zadłużają się.
Szacuje się, że długi gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w 2024 roku wzrosną o 9,4%!
Dane te zostały opracowane przez TUC (The Trades Union Congress) i obejmują niezabezpieczone długi gospodarstw domowych, czyli na przykład pożyczki czy zadłużenie kart kredytowych.
Spoglądając na nie w nieco innym świetle, to w tym roku prognozuje się, że dług przeciętnej brytyjskiej rodziny wzrośnie o około 1600 GBP.
Tak duży przyrost zadłużenia Brytyjczyków jest rekordowy. Jeszcze nigdy nie był tak wysoki od kiedy rejestrowane są te statystyki, czyli co najmniej od 1987 roku.
Zadłużenie przeciętnego gospodarstwa w UK z tego tytułu ma osiągnąć 17,2 tys. GBP do 2026 roku. To byłby nowy rekord i przebicie poziomów z czasu Globalnego Kryzysu Finansowego w 2007 roku. Ekonomiści TUC szacują, że do 2028 roku niezabezpieczone zadłużenie na gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii przekroczy 19 tys. GBP.
Warto wspomnieć, że dane te nie uwzględniają kredytów hipotecznych. Zatem, jeśli wliczone zostałyby również tego rodzaju zabezpieczone pożyczki, poziom prywatnego długu Brytyjczyków byłby jeszcze większy.
Co więcej, w maju 2024 roku rekordowa liczba osób w Anglii i Walii chciała umorzyć swoje prywatne długi. Łączna liczba niewypłacalnych dłużników, która chciała skorzystać z procedury umożliwiającej umorzenie o nazwie DRO wyniosła 3716.
To o 8% więcej niż poprzedni rekord, który ustanowiony został zaledwie miesiąc wcześniej.
Powody kryzysu zadłużenia i kosztów życia
Powodem tak dużego wzrostu zadłużenia Brytyjczyków i ich problemów z wysokością długu jest kryzys kosztów życia. Wysoka inflacja w ostatnich latach sprawiła, że wiele osób odczuwa coraz większą presję na portfelach przy niezbędnych wydatkach.
Według sondażu YouGov dla TUC, 4 na 10 mieszkańców UK ograniczyło w tym roku podstawowe wydatki na żywność i media. Natomiast 6 na 10 postanowiło zmniejszyć wydatki inne niż niezbędne, np. te na rozrywkę czy wyjścia do restauracji.
Niepokojąca jest liczba osób, które mają poważne problemy z opłaceniem regularnych opłat. Jeden na pięciu ankietowanych Brytyjczyków w ostatnich miesiącach zalegał z zapłatą rachunków, oszacował YouGov.
Tymczasem, stopy procentowe w Wielkiej Brytanii są najwyższe od 2008 roku. Podstawowa stopa kasowa Banku Anglii to obecnie 5,25%.
Wysokie stopy procentowe przekładają się na znacznie wyższe oprocentowanie pożyczek niż kilka lat temu. Szczególnie wysokie jest oprocentowanie długu krótkoterminowego.
Efektywne oprocentowanie kart kredytowych wynosi w Wielkiej Brytanii obecnie około 22%, wynika z danych Bank of England. Z kolei przeciętne efektywne oprocentowanie pożyczek osobistych dla osób fizycznych przekracza 9%.
Jednocześnie, przeciętny Brytyjczyk realnie zarabia mniej niż jeszcze kilkanaście lat temu, szacuje TUC. Gdyby statystyczny obywatel Wielkiej Brytanii osiągał takie dochody jak w 2008 roku, to rocznie otrzymywał realnie za pracę blisko 15 tys. GBP więcej niż teraz!
Przewiduje się, że wynagrodzenia w ujęciu realnym nie powrócą do poziomu z 2008 roku co najmniej do 2026 roku. A koszty życia są większe.
Tekst przygotował FXMAG