Cena złota znowu na fali
Cena złota jest bliska osiągnięcia nowych rekordowych poziomów. Aktualnie za jedną uncję należy zapłacić 2,718 USD, co odpowiada ponad 11 tys. PLN.
Wzmożony popyt na złoto w 2024 roku wynikał głównie z powodu niepewnej sytuacji geopolitycznej na świecie. Również w prognozach na 2025 rok, inwestorzy oczekują, że banki centralne zdecydują się na zakup złota na podobną skalę.
„Inwestorzy są optymistycznie nastawieni do złota i srebra w 2025 roku, ponieważ z drugiej strony są pesymistyczni wobec kwestii geopolityki i długu publicznego”, powiedział Adrian Ash, dyrektor ds. badań w BullionVault cytowany przez CNBC.
Złoto należy do grupy tzw. „safe haven”, czyli bezpiecznych przystani. Powszechnie postrzega się je jako stabilne aktywo, które w długim terminie zachowuje swoją wartość w stosunku do pieniądza.

Źródło: TradingView
Cena złota w 2025 roku – prognoza amerykańskiego banku
Analitycy Goldman Sachs przekazali, że zgodnie z ich uaktualnioną prognozą cena złota przebije poziom 3 tys. USD za uncję dopiero w połowie 2026 roku. Poprzednia projekcja banku inwestycyjnego zakładała osiągnięcie tego celu do końca 2025 roku.
Eksperci Bank of America stwierdzili natomiast, że cenę 3 tys. USD za uncję złota zobaczymy jeszcze w tym roku.
Wykres. Prognoza analityków Goldman Sachs i Bank America dotycząca ceny złota

Źródło: Goldman Sachs, Bank of America
Cena złota w ubiegłym roku wzrosła o ponad 27% wspierana m.in. przez luzowanie polityki monetarnej oraz wzmożony popyt na metal. Ten wyhamował natomiast w listopadzie 2024 roku, mniej więcej w czasie ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Analitycy Goldman Sachs spodziewają się dwóch cięć o 25 pb w 2025 roku: w czerwcu i grudniu.
Dodatkowo bank przekazał, że jest sceptycznie nastawiony do scenariusza wyższych stóp procentowych w trakcie gabinetu Donalda Trumpa.
Wykres. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych

Źródło: Trading Economics
Banki centralne ruszyły na zakupy
Popyt banków centralnych na zakup złota zwiększył się w listopadzie 2024 roku. Łącznie banki nabyły 53 tony złota, wynika z danych World Gold Council. Największym nabywcą złota w listopadzie ubiegłego roku był Narodowy Bank Polski, który zakupił 21 ton metalu. Polska posiada tym samym 448 ton złota, które stanowi prawie 18% jej całkowitych rezerw, nieco poniżej określonego celu 20%.
Tekst przygtował FXMAG