- Wydano rekomendację dla spółki Warimpex, co skutkowało zwyżką o 30%.
- Pojawiła się nieprzychylna rekomendacja dla CD Projektu.
- Kurs PKP Cargo spada, a wszystko za sprawą wewnętrznych problemów.
Względnie spokojny dzień na GPW
Po piątkowej optymistycznej sesji WIG20 zakończył poniedziałek spadkiem (-0,22%). Sam zakres wahań był stosunkowo niewielki Wzrosły natomiast mWIG40 (+0,76%), sWIG80 (+0,61%) i WIG (+0,03%). Wśród indeksów sektorowych wyróżniały się WIG-motoryzacja (+2,96%) oraz WIG-leki (+2,03%). Spadki zarejestrowano w przypadku WIG-gry (-2,66%) czy WIG-media (-1,13%). Wzrosły ceny akcji 178 spółek, 153 spadły, natomiast 82 nie zmieniły się. Obroty na rynku akcji wyniosły 881,70 mln zł.
Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się dziś w szczególności CD Projekt (-3,87%) po wydaniu niesprzyjającej rekomendacji po mocnych wynikach za III kwartał.
Podsumowanie sesji – 4.12
Źródło: Stooq
Pod koniec sesji rozpoczęła się konferencja NBP, w trakcie której odwoływano się do zarzutów wobec prezesa Glapińskiego, określając je mianem politycznych.
Kontrowersje wokół pozytywnej rekomendacji
Wśród najmocniej rosnących spółek w trakcie poniedziałkowej sesji wyróżniał się przede wszystkim Warimpex. Dziś ukazała się szeroko komentowana rekomendacja od East Value Research. Podwyższono w niej cenę do 2,69 euro z 2,11 euro. Należy jednak zaznaczyć, że raport ten powstał na zlecenie spółki.
Więcej pisaliśmy o tym tutaj:Spółka z GPW może podrożeć o 284%. Astronomiczna rekomendacja i zwyżka kursu o 30%!
Do wysokich wzrostów należy zaliczyć notowania akcji spółek HM Inwest (+13,13%) oraz Makarony Polskie (11,02%).
Notowania spółki Makarony Polskie na tle indeksu WIG – YTD
Źródło: TradingView
Mocne spadki zaliczyły natomiast: Ultimate Games, Trakcja oraz PKP Cargo (-5%).
W przypadku kolejowego przewoźnika ogłoszono podpisanie porozumień, które skutkują przeznaczeniem 170 mln zł na podwyżki pracownicze. Warto jednak zaznaczyć, że zarząd spółki zawarł porozumienie jedynie z trzema Związkami Zawodowymi. Konflikt ma zatem trwać a niektóre źródła wskazują na możliwość zaognienia się sporu. Suma przeznaczona na podwyżki przewyższa tegoroczne zyski. Co więcej, w poprzednich latach PKP Cargo notowało stratę.
Na uwagę zasługuje również mocny wzrost Bitcoina. Kryptowaluta jest na najwyższym poziomie od 19 miesięcy. BTC wzrósł o blisko 5%, a za nim podążyły również mniej popularne kryptowaluty.
Nietypową sytuację obserwowano na rynku złota. Jeszcze przed rozpoczęciem europejskiej sesji ceny za uncję kruszcu sięgały 2100 USD, co jest nominalnym rekordem. Warto jednak zaznaczyć, że ustanowiono go przy niskiej płynności. Późniejszy spadek wyniósł ok. 2%.
Tekst przygotował FXMAG