Akcje spółek giełdowych są drogie, ale to jeszcze nie bańka – uważa znany polski ekonomista. Według niego, to nie jest jeszcze ten etap, na którym wyceny są oderwane od rzeczywistości, choć w ostatnich latach indeksy technologiczne bardzo mocno zyskiwały.
Sztuczna inteligencja to szansa dla globalnej gospodarki
Przemysław Kwiecień z XTB jest przekonany, że sztuczna inteligencja niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia. Stwierdził, że nowe technologie, takie jak AI, mogą przynieść rozwiązanie problemów, jakie stoją przed światową gospodarką:
“Widzę potencjał, który ona daje i to jest pozytywne dla inwestorów. Z jednej strony, mamy szereg problemów w globalnej gospodarce, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Mamy starzenie się społeczeństwa. Mamy deglobalizację (…) oraz wzrost stóp procentowych, który być może będzie bardziej trwały. Te czynniki będą obniżać tempo wzrostu gospodarczego na dłuższy okres” – zauważył dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
“Sztuczna inteligencja i ogółem postęp technologiczny, który nastąpił w ostatnim czasie daje realną szansę zamortyzowania tego negatywnego wpływu” – dodał.
“Uważam, że nie zobaczyliśmy jeszcze istotnego procenta zastosowań, które daje ‘sztuczna inteligencja’ (…). Nie sądzę, żeby sztuczna inteligencja stała się “inteligentna” w ścisłym tego słowa znaczeniu. Natomiast istnieją realne zagrożenia. Ona będzie się pojawiać w zastosowaniach militarnych” – stwierdził dr Przemysław Kwiecień.
Czy to dobry moment na inwestycje w spółki AI?
“Rynek globalnych akcji nie jest dzisiaj w momencie, w którym można powiedzieć, że mamy do czynienia z “okazją tysiąclecia”. Akcje są dość drogie. Po części wynika to z tego, że rynek wie, że mamy już AI” – zauważył dr Przemysław Kwiecień z XTB.
“Po drugie, rynek dyskontuje optymistyczny scenariusz makroekonomiczny, czyli spadek inflacji globalnie, a w USA obniżki stóp procentowych Fed w 2024 oraz soft-landing(czyli brak większego spowolnienia czy recesji). W związku z tym ma optymistyczne oczekiwania co do zysków firm w przyszłości. Przez to, wyceny aktywów są wysokie” – dodał.
Jak zauważył ekspert XTB, trudno dziś inwestować globalnie nie posiadając spółek związanych z szeroko rozumianą sztuczna inteligencją:
“Jedni inwestują w to bardziej bezpośrednio i wybierają konkretne spółki, a inni inwestują w nie czasem może nawet o tym nie wiedząc” – podsumował dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Czy rośnie bańka na rynku akcji?
Indeks Nasdaq Composite w 2023 roku zyskał ponad 43%, a w ciągu ostatnich 5 lat około 132%. Jednak takie stopy zwrotu nie skłaniają głównego ekonomisty XTB do sądzenia, że mamy do czynienia z przesadnymi wycenami świadczącymi o bańce:
“Uważam, że to nie jest jeszcze bańka. To nie są tak wysokie wyceny, żeby można było powiedzieć, że to jest bańka (…)” – stwierdził dr Przemysław Kwiecień.
“Pamiętajmy o tym, że Nasdaq po pęknięciu bańki dot-com spadł o ponad 80%. Dzisiaj sobie tego nie wyobrażam” – dodał.
“Te firmy, które są dzisiaj innowacyjne i perspektywiczne mają też bardzo konkretne zyski oraz koszty. Uważam, że to nie jest ten etap prawdziwej bańki, gdy ceny kompletnie nie korespondują z wynikami. Te wyceny są dość wysokie, ale to nie jest moim zdaniem poziom bańki” – zakończył dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Tekst przygotował FXMAG