W I półroczu za oceanem królował Nasdaq 100, bo hossa na AI wciąż trwa. Inaczej jest na rodzimym parkiecie, gdzie pierwsze 6 miesięcy roku zostało zdominowane przez spółki z sektora nieruchomości.
WIG-Nieruchomości zdominował rynek wzrostami!
WIG-Nieruchomości jest indeksem sektorowym. W jego skład wchodzą spółki znajdujące się w indeksie WIG i kwalifikujące się do kategorii “nieruchomości”. To indeks dochodowy, wobec tego przy obliczaniu ujmuje się nie tylko ceny zawartych akcji, ale także dochody z dywidend i praw poboru. Za datę bazową subindeksu przyjmuje się 15 czerwca 2007 r., a więc okres przed kryzysem finansowym.
Jak widać, indeks wznosi się obecnie do poziomów nieobserwowanych od czasu ostatniego załamania w amerykańskich nieruchomościach.
“Nie jest przypadkiem, że notowania WIG Nieruchomości zaczęły się poprawiać już pod koniec ubiegłego roku. Wtedy przecież RPP przestała podnosić stopy procentowe i na początku listopada rynek zrozumiał, że najpewniej nie jest to chwilowa przerwa w cyklu. Już ta z pozoru niewielka zmiana spowodowała, że kredyty mieszkaniowe zaczęły być trochę tańsze i łatwiej dostępne. Była to ważna zmiana, która wsparła odbudowę rynku hipotecznego i popyt na kredyty. Ten zaczął się od września 2022 roku, ale początkowo przybierał raczej formę ubijania dna niż stanowczej odbudowy za sprawą rosnących wynagrodzeń i wzmożonej konkurencji między bankami. Nadzieje na poprawę koniunktury w mieszkaniówce dał też zapowiedziany w grudniu 2022 roku program mieszkaniowy, choć do zapewnień polityków początkowo wiele osób podchodziło sceptycznie. Sprawa zaczęła nabierać rozpędu w lutym, kiedy KNF pozwoliła bankom ułatwić dostęp do kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem (spadek buforów na podwyżki stóp procentowych)” – komentuje Bartosz Turek, główny analityk HREIT.
Kursy spółek DOM Development czy Atal są bliskie historycznych maksimów, a wysokie dywidendy są dowodem na silny rynek. Atal wypłaci dywidendę w wysokości 5 zł na akcję (druga najwyższa dywidenda w historii). Dom Development zaoferował natomiast rekordowo wysoką dywidendę – sięgającą 11 zł na akcję.
“Wysoka dywidenda w Dom Development jest konsekwencją dobrej pozycji gotówkowej spółki oraz rekordowych wyników wypracowanych w 2022 roku (25% wzrost zysku netto r/r, będący m.in. konsekwencją bardzo dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym w 2021 roku – spółka księguje wyniki na sprzedaży mieszkań w momencie ich przekazania klientom)” – skomentował Krzysztof Pado z wydziału analiz i informacji Domu Maklerskiego BDM.
Dynamika na rynku kształtowana była przez zapowiedź programu Bezpieczny Kredyt 2%.
“Dodatkowym motywatorem do zakupu dla wielu osób był rychły start programu. Mamy tu do czynienia z samospełniającą się przepowiednią. Wiele osób obawiało się przecież, że start programu tanich kredytów dla osób kupujących pierwsze mieszkanie doprowadzi do przebrania oferty i wzrostu cen. W związku z tym wiele osób kupiło mieszkanie przed uruchomieniem programu, przez co oferta się skurczyła, a ceny poszły w górę jeszcze zanim Bezpieczny Kredyt 2% faktycznie został uruchomiony oraz zanim RPP zaczęła ciąć stopy procentowe” – dodaje Bartosz Turek.
Tekst przygotował FXMAG