Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Poniedziałek, 20 marca
Pierwszy dzień przyszłego tygodnia przyniesie komplet danych z polskiej gospodarki, dotyczących rynku pracy oraz przemysłu. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim dane na temat zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w lutym.
Analitycy spodziewają się dalszego wyhamowania dynamiki wzrostu płac, do poziomu 12% w skali roku w lutym, wobec 13,5% w styczniu. Jeśli ten scenariusz się spełni, to luty będzie rekordowym miesiącem pod względem realnego spadku wynagrodzenia (dynamika wynagrodzeń o 6,4% pkt. proc. niższa od inflacji). Prognozy poziomu zatrudnienia zakładają wzrost o 1% r/r, wobec 1,1% r/r w styczniu. Oprócz tego główny Urząd Statystyczny pokaże też dane z przemysłu: odczyty produkcji przemysłowej w lutym (oczekiwany wzrost 1,1% r/r, wobec 2,6% r/r w styczniu) oraz dane na temat cen produkcji budowlano-montażowej i sprzedanej przemysłu. Wszystkie wymienione odczyty zostaną opublikowane przez GUS o 10:00.
Wtorek, 21 marca
We wtorek o godz. 10:00 poznamy dane GUS na temat produkcji budowlano-montażowej w lutym oraz sprzedaży detalicznej (prognoza wzrostu to 15% r/r).
Godzinę później (11:00) poznamy odczyt indeksu instytutu ZEW, który jest miernikiem nastrojów gospodarczych w Niemczech (mniej istotnym od Ifo). Oczekiwany odczyt to 16,5 pkt., co oznacza pogorszenie nastrojów wobec styczniowego wyniku 28,1 pkt.
O 13:30 opublikowane zostaną lutowe odczyty inflacji konsumenckiej i bazowej w Kanadzie. Analitycy spodziewają się spadku wskaźnika CPI do 5,4% r/r, wobec 5,9% r/r w styczniu.
Środa, 22 marca
Pod względem odczytów makroekonomicznych to środa będzie najbardziej intensywnym dniem nadchodzącego tygodnia.
Na dobry początek poznamy kompletne dane na temat inflacji z brytyjskiej gospodarki za luty. W przypadku inflacji konsumenckiej (CPI) analitycy spodziewają się nieznacznego spadku dynamiki cen do 9,8% w skali roku, wobec 10,1% r/r zanotowanych w styczniu. W przypadku inflacji bazowej (bez udziału cen żywności, energii oraz paliw) spodziewane jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki cen na poziomie 5,8% w skali roku. Oprócz tego brytyjski urząd statystyczny pokaże też dane na temat wskaźnika RPI (inflacja + koszty obsługi kredytu hipotecznego), który w lutym ma wynieść 13,2% r/r, wg analityków (wobec 13,4% r/r w styczniu). Poza tym opublikowane zostaną odczyty inflacji producenckiej (PPI) oraz bazowej producenckiej (Core PPI). Brytyjskie dane zostaną opublikowane o godz. 8:00.
Czwartek, 23 marca
Czwartek będzie kontynuować serię przyszłotygodniowych posiedzeń banków centralnych. O godz. 9:30 poznamy decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Szwajcarii. Na marcowym, odbywającym się kwartalnie, posiedzeniu Rada Zarządzająca SNB najprawdopodobniej przegłosuje podwyżkę stóp procentowych o 50 pb., do poziomu 1,50% głównej stopy procentowej (czwartą w tym cyklu zacieśniania monetarnego). Niepewność w kwestii decyzji Rady SNB jest dość duża z powodu ostatnich problemów z płynnością Credit Suisse, które zmusiły bank centralny do udzielenia pomocy w wysokości do 50 mld franków. O godz. 10:00 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa SNB Thomasa Jordana.
Piątek, 24 marca
Ostatni dzień tygodnia upłynie pod znakiem marcowych odczytów wskaźników PMI dla czołowych gospodarek.
O godz. 00:30 poznamy dane na temat inflacji w Japonii (oczekiwana inflacja bazowa w lutym to 3,1% r/r, wobec 4,2% r/r w styczniu).
O godz. 01:30 opublikowany zostanie indeks PMI dla japońskiego przemysłu za marzec – analitycy prognozują odczyt na poziomie 48,2 pkt., wobec 47,7 pkt. w lutym.
O godz. 9:30 poznamy niemieckie indeksy PMI dla przemysłu i usług. Prognozowany PMI dla przemysłu to 47 pkt, wobec 46,3 w lutym, zaś oczekiwania wobec usługowego PMI to 51 pkt.