Stopa inflacji CPI w Szwecji przebiła oczekiwania i w styczniu wyniosła 5,4% rdr. To o 1 punkt procentowy więcej niż w grudniu, gdy było to 4,4%, oraz znacznie wyżej od prognozy 5,1%. Z miesiąca na miesiąc, ceny w Szwecji spadły jednak o 0,1%, ale w mniejszym stopniu niż się spodziewano (-0,4%).
Wskaźnik inflacji bazowej CPIF w ujęciu rocznym wyniósł 4,4%, zgodnie z konsensusem. W przypadku inflacji “core”, trend spadkowy jest podtrzymany, bowiem przed miesiącem odczyt przyjął wartość 5,3% rdr.
“Odbicie inflacji zasadniczej może nieco zrównoważyć dalsze ochłodzenie inflacji bazowej” – zwrócili uwagę ekonomiści Credit Agricole.
Tymczasem, stopa bezrobocia w Szwecji wyniosła 8,5% rdr, wynika z danych z rynku pracy opublikowanych 3 dni temu w piątek. To drugi najwyższy odczyt od czerwca 2022 roku.
“Zmartwieniem dla szwedzkiego banku centralnego jest to, że pojawiają się pewne oznaki pęknięć na wcześniej napiętym rynku pracy” – stwierdzili ekonomiści HSBC.
“Chociaż dane z rynku pracy Szwecji są trudne do jednoznacznego odczytania, stopa bezrobocia zaczęła rosnąć i pojawiają się oznaki, że zwolnienia mogą się nasilać. Było to głównym powodem wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych w grudniu, ponieważ bank centralny oczekuje na więcej danych na temat kondycji gospodarki” – dodano.
Kurs korony szwedzkiej (SEK) – co dalej?
Najbardziej znaczącą informacją w ostatnim czasie dla korony jest to, że szwedzki bank centralny, Riksbank, zakończył sprzedaż USD i EUR w celu zabezpieczenia rezerw walutowych w ostatnim tygodniu stycznia.
“Zgodnie z naszymi szacunkami, Riksbank zakończył sprzedaż walut, usuwając tym samym zabezpieczenie dla korony szwedzkiej w okresie niestabilności walut (…)” – skomentowali ekonomiści ING.
Według nich, nowa runda sprzedaży walut za pośrednictwem programu zabezpieczenia rezerw nie jest jednak zbyt odległa.
“Nasz średnioterminowy pogląd (na kurs korony szwedzkiej, przyp. red.) pozostaje jednak niezmieniony. Korona szwedzka pozostaje dobrze pozycjonowana, aby skorzystać z ostatecznej kapitulacji rynkowych stóp powiązanych z USD, a bank centralny nie powinien pozwolić na większą deprecjację SEK” – dodali ekonomiści ING.
Swoimi spostrzeżeniami podzielił się również zespół analiz walutowych Credit Agricole:
“Chociaż Riksbank nie udzielił zbyt wielu wskazówek na temat tego, co zamierza zrobić dalej, zakładamy, że na razie prawdopodobnie zroluje pozycje, ponieważ zbyt dobrze wie, że ożywienie SEK w ciągu ostatnich czterech miesięcy pozostaje dość kruche” – skomentowali analitycy Credit Agricole.
“Rozwój sytuacji na rynku walutowym nadal ma duże znaczenie w funkcji reakcji Riksbanku, który będzie chciał zapobiec nadmiernemu osłabieniu korony SEK, które mogłoby ożywić krajową presję inflacyjną” – dodali.
Riksbank zasygnalizował, że obniżki stóp procentowych w Szwecji mogą rozpocząć się już w pierwszej połowie tego roku, zwrócili uwagę eksperci z ING:
“W ubiegłym roku korona znacznie ucierpiała z powodu gołębich niespodzianek banki centralnego, a korona szwedzka nadal wygląda dość krucho w perspektywie krótkoterminowej” – podsumowali analitycy ING.