Cena złota wystrzeliła o blisko 8% w zaledwie kilka dni. Tego rajdu nie powstrzymały nawet ewidentne negatywne czynniki z rynku w USA. Jednak eksperci wielkiego banku ostrzegają inwestorów: to tylko przejściowe, a kruszec może mocno potanieć.
Kurs złota w górę pomimo negatywnej presji
Cena złota w czwartek oscyluje w okolicy poziomu 1950 USD za uncję. Sesję wcześniej notowania wspięły się nawet ponad 1962 USD.
Kurs kruszcu wzrósł o ponad 130 USD (około 8%) od czasu spadku do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy na początku października. Potencjalna eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie napędza popyt na “bezpieczne przystanie”, jak złoto.
Na notowaniach kruszcu ciąży dalszy wzrost rentowności obligacji skarbowych USA. Jest on wzmocniony oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Rentowność amerykańskich “10-latek” wybiła do nowych 16-letnich szczytów.
Co więcej, umocnienie dolara amerykańskiego, w którym ceny złota są denominowane, również waży na notowaniach metalu.
„Ostatnia dane z gospodarki USA zwiększyły obawy o “lepkość” inflacji. To może pozwolić Rezerwie Federalnej na utrzymanie jastrzębiego stanowiska i utrzymanie stóp procentowych na wyższym poziomie przez dłuższy czas. To z kolei prowadzi do dalszego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i nadal wspiera dolara amerykańskiego, co jest postrzegane jako ograniczenie zysków dla złota” – Haresh Menghani, analityk FXStreet.
Nie jest wykluczone, że konflikt Izraelu z Hamasem może rozprzestrzenić się na resztę regionu. Egipscy i palestyńscy przywódcy odwołali szczyt z prezydentem USA Joe Bidenem po tym, jak wybuch w szpitalu w Strefie Gazy podobno zabił setki Palestyńczyków.
“Rosnące ryzyko geopolityczne i handlowe odgrywa coraz większą rolę wspierającą ceny złota, które prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie w 2024 roku” – skomentowali analitycy HSBC.
“Ignorowanie przez złoto braku osłabienia dolara w ostatnich dniach, ale przede wszystkim kontynuacji rosnących w USA rentowności obligacji, jest bardzo dobrą wiadomością w zakresie postrzegania kruszcu. Inwestorzy swoimi decyzjami pokazują, nota bene już od półtora roku, że amerykański dług nie jest już przez nich traktowany jako najbardziej bezpieczny wybór i nawet prawie 5% rentowności na 10-latkach, w dodatku przy inflacji 3,7%, nie zniechęca do angażowania się w złoto” – skomentował dla FXMAG Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.
Tekst przygotował FXMAG