Rolowanie kontraktów to technika, po którą chętnie sięgają brokerzy na całym świecie. Polega na przełączaniu kontraktu CFD na kolejny kontrakt, który opiera się na takim samym instrumencie bazowym. W ten sposób zachowujemy ciągłość kontraktu – inwestor nie musi otwierać kolejnej pozycji i płacić spreadu, czyli prowizji dla brokera, gdy jego pozycja wygaśnie.
Co to jest rolowanie kontraktów CFD?
Istotą kontraktów CFD jest to, że są bezterminowe. Trader może zamknąć pozycję w każdej chwili. Każdy kontrakt CFD bazuje jednak na pewnych na instrumentach – mogą to być np. kontrakty futures, które mają ustaloną z góry datę wygaśnięcia. Serie kontraktów i opcji na indeksy i akcje tracą ważność regularnie co trzy miesiące. Data wygaśnięcia kontraktu futures to ostatni dzień, w którym można nim handlować.
Zatem w chwili, gdy instrument bazowy straciłby ważność, kontrakt CFD także zostałby automatycznie zamknięty, co mogłoby być niekorzystne z perspektywy tradera.
W związku z tym powstała praktyka rolowania kontraktów. Inwestor, który chce zachować pozycję, nie musi otwierać jej ponownie po wygaśnięciu kontraktu futures. Tym samym nie naraża się na dodatkowe koszty związane z prowizją dla brokera.
Rolowanie kontraktu CFD dzieje się automatycznie i jest przeprowadzane przez dom maklerski. W efekcie całego procesu trader przechodzi na kolejną serię kontraktów i zachowuje ciągłość pozycji. Tym samym, jeśli ustalił sobie dłuższy horyzont inwestycyjny, może go utrzymać bez potrzeby sprzedaży i zakupu kolejnego kontraktu. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamknąć pozycję przed terminem rolowania.
Kiedy następuje rolowanie kontraktu?
Rolowanie to opcjonalna operacja. Giełda przeważnie umożliwia ten proceder, choć nie wszystkie domy maklerskie go praktykują. Zdecydowana większość brokerów stosuje jednak rolowanie. Dzięki temu inwestor nie musi się angażować i ręcznie przechodzić na nowy kontrakt, ponieważ proces odbywa się automatycznie. Jeśli jednak trader uzna, że nie chce, aby jego kontrakt został zrolowany, powinien zamknąć swoją transakcję odpowiednio wcześniej.
Dzień trzech wiedźm
Dniem trzech wiedźm potocznie nazywa się każdy trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia. Są to dni, gdy na giełdach następują największe zmiany. Wtedy też wygasa większość kontraktów futures.
Rolowanie odbywa się około północy w wigilię dnia trzech wiedźm. Czasami zdarzają się przesunięcia, które wynikają z aktualnej sytuacji rynkowej lub ustaleń brokera. Bywa też, że kontrakty rolowane są co miesiąc. Konkretne informacje na temat dat rolowania kontraktów CFD domy maklerskie umieszczają na swoich stronach internetowych.
Wpływ rolowania kontraktu na inwestycję
Rolowanie w większości przypadków nie ma wpływu na inwestycję, ponieważ jest operacją techniczną. Najczęściej jej wynik jest neutralny dla transakcji. Trader nie zyskuje więc ani nie straci, choć wartość pozycji „zysk” ulegnie zmianie. Jest jednak prosty sposób, aby wyrównać tę rozbieżność.
Między kursami kontraktów z kolejnych serii występuje różnica w cenie, ale jest ona korygowana za pomocą punktów swap. Dla tradera nie ma to zatem znaczenia. Jeśli jego rachunek zostanie obciążony lub zasilony kwotą stanowiącą różnicę w cenie, wartość otwartej pozycji rekompensuje dodanie lub odjęcie punktów swap.
Rolowanie kontraktu a Stop Loss i Take Profit
Wielu traderów korzysta ze zleceń oczekujących, takich jak Stop Loss i Take Profit. Działają one automatycznie w sytuacji, gdy osiągnięty zostanie określony zysk lub strata. W ten sposób inwestorzy zarządzają ryzykiem oraz zabezpieczają się przed wysokimi stratami i „wyzerowaniem” rachunku.
Zlecenia te nie są jednak korygowane. Oznacza to, że dodanie lub odjęcie punktów swap może wpłynąć na uruchomienie się któregoś z nich. Dlatego warto przed terminem rolowania przeanalizować, czy opłacalna nie byłaby zmiana wartości zleceń oczekujących.
Czy warto czekać do rolowania kontraktu?
Trader ma do wyboru dwie opcje: pozwolić, aby rolowanie odbyło się automatycznie, lub zamknąć pozycję przed wygaśnięciem kontraktu. Z każdą z nich wiąże się ryzyko giełdowe, nie ma więc jednej odpowiedzi na pytanie, co zrobić.
Inwestor podejmuje własne decyzje na podstawie doświadczenia i obranej strategii. Nie powinny one być pochopne, ale oparte na analizie. Jeśli trader uważa, że jego pozycja może przynieść zysk, prawdopodobnie poczeka na rolowanie. Jeżeli zaś sądzi, że możliwa jest strata – zamknie transakcję. W każdym przypadku należy pamiętać o ryzyku inwestycyjnym oraz tym, że nie ma jednej recepty na osiągnięcie zysku. Dlatego nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić – np. potrzebnych nam do spłaty naszych zobowiązań lub do bieżącego utrzymania.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.