Opcje walutowe to prawa do zakupu (opcja kupna) lub sprzedaży (opcja sprzedaży) określonej waluty po z góry określonej cenie (cena realizacji opcji) i w określonym czasie. Zobacz, co to są opcje walutowe, jak wygląda handel opcjami i czy warto skorzystać z tego instrumentu pochodnego.
Co to są opcje walutowe?
Opcje to jedne z najważniejszych instrumentów pochodnych, którego instrumentem bazowym najczęściej jest waluta – a konkretniej kurs wymiany walut. Dla przypomnienia mianem instrumentów pochodnych (derywatów) określamy te instrumenty finansowe, których podstawowym celem nie jest transfer kapitału, ale ryzyka. Służą one najczęściej do uzyskania ekspozycji na zmiany ceny danego waloru, bez faktycznego posiadania go. Posiadając np. instrumenty pochodne na akcje, nie stajesz się akcjonariuszem spółki i nie możesz np. głosować na walnym zgromadzeniu, jednak dalej możesz zarabiać na zmianach ceny akcji. Innymi słowy, w przypadku instrumentów pochodnych ich wartość zależy od wartości innego instrumentu finansowego – bazowego.
Omawiane opcje walutowe to rodzaj kontraktu, na mocy którego jedna ze stron nabywa prawo kupna – opcja kupna (call) – lub sprzedaży – opcja sprzedaży (put) – aktywów bazowych po określonej cenie i w określonym czasie.
Opcje walutowe mają zawsze dwie strony: posiadacza opcji oraz wystawcę opcji. Pierwszy, który ma długą pozycję (long), nabywa prawo kupna lub sprzedaży, drugi – mający pozycję krótką (short) – zobowiązuje się do realizacji kontraktu. Z uwagi na to, że posiadacz opcji ma prawo, zaś wystawca opcji przyjmuje zobowiązanie, posiadacz musi zapłacić za opcję wystawcy. Cena nazywana jest premią.
W praktyce oznacza to, że opcje mogą m.in. zabezpieczać przed ryzykiem zmian kursów walut. Przykładem są polskie przedsiębiorstwa eksportujące, które chcąc uchronić się przed skokami kursów walut, zapewniają sobie optymalny kurs dowolnej waluty, a bank jest zobowiązany kupić od nich tę walutę po wyznaczonej z góry cenie. To rozwiązanie sprawia, że strata ograniczona jest do wysokości premii. Zysk jest natomiast nielimitowany i zależny od przyszłego kursu waluty. W tym sensie można zauważyć, że opcja jest niejako swoistym „ubezpieczeniem” – niesymetrycznym kontraktem, w którym jedna strona płaci premię (tak jak ubezpieczający płaci składkę ubezpieczeniową) druga zaś będzie zobowiązana do wypłaty – najczęściej większej kwoty – w sytuacji materializacji danego ryzyka.
Opcja put i call – najważniejsze rodzaje opcji
Na rynku wyróżniamy dwie ważne opcje. Są to:
- Opcja call (opcja kupna) – prawo do zakupu określonej ilości instrumentu podstawowego (bazowego) po uprzednio ustalonej cenie, a także w określonym wcześniej terminie.
- Opcja put (opcja sprzedaży) – prawo do sprzedaży określonej ilości instrumentu podstawowego (bazowego) po ustalonej wcześniej cenie i w dookreślonym uprzednio terminie.
Wymienione opcje muszą mieć ustalone wcześniej parametry, czyli odpowiednią ilość, cenę wykonania, a także termin wygaśnięcia. Warto nadmienić, że opcja amerykańska może być wykonana w dowolnym dniu – do dnia będącego terminem wygaśnięcia, natomiast opcja europejska wykonywana jest tylko w dniu wygaśnięcia. Po upływie terminu opcji traci ona ważność.
Warto przy tym pamiętać, że w praktyce rynkowej, opcje mogą być wykonywane przez wypłatę różnicy w pieniądzu – nie w każdym przypadku istnieje konieczność faktycznego przenoszenia własności instrumentu bazowego. Przedsiębiorstwo zabezpieczające się przed niekorzystną zmianą kursu waluty będzie zazwyczaj oczekiwało faktycznego jej nabycia (np. celem spłaty zobowiązań w tej walucie). Z drugiej strony, spekulantom najczęściej wystarczy rozliczenie pieniężne.
Handel opcjami – jakie ma zalety?
Handel opcjami walutowymi daje duże możliwości zarobku na giełdzie. Oczywiście generuje też spore ryzyko, dlatego najpierw dobrze jest poznać strategie obrotu opcjami.
Handel opcjami sprawia, że zyskujesz możliwość kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego po ustalonej cenie w określonym terminie. Ponieważ jest to forma spekulacji, decydujesz, w którym kierunku według Twoich przewidywań będzie poruszał się rynek. Podstawą decyzji musi być rzetelnie wykonana analiza instrumentu finansowego.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej – opcje mają swoje terminy. Trudno jest więc przewidzieć, jak będzie podążał rynek w tym czasie i jakie zmienności będą miały miejsce.
Mimo wszystko transakcje opcyjnie mają niewątpliwe zalety:
- dostęp do dźwigni finansowej i możliwość realizacji zaawansowanych kontraktów,
- ograniczenie ryzyka walutowego (wzrostu lub spadku kursu) przy prawidłowym przygotowaniu do handlu opcjami,
- dostęp do ewentualnych wysokich zysków,
- możliwość łączenia opcji i tworzenia strategii skrojonych na miarę.
Minusami handlu opcjami są za to:
- trwała utrata ważności opcji w momencie wygaśnięcia,
- możliwe wysokie prowizje,
- dźwignia finansowa to nie tylko atuty, ale też wyższe ryzyko i możliwe straty.
Opcje walutowe to rozwiązanie, które można wykorzystywać w różnoraki sposób. Świetnie sprawdzają się w krótkoterminowych inwestycjach, które nastawione są na szybki efekt. Spekulacje dotyczące ruchów rynkowych mogą być naprawdę rozmaite. Przykład to kupowanie opcji z nastawieniem, że cena instrumentu bazowego wzrośnie lub spadnie. Można też wykonać zakup strategii opcyjnej w oczekiwaniu zysku w związku ze zmiennością rynkową.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tradingiem i nie wiesz, czy handel opcjami jest dla Ciebie – skorzystaj z możliwości jakie daje AvaTrade School – zarejestruj się na naszej platformie! Znajdziesz tam m.in. 50 godzin wideo, które przeprowadzą Cię przez najważniejsze zagadnienia dotyczące tradingu. Pamiętaj jednak, że żadne szkolenie nie gwarantuje wysokich zysków – trading zawsze wiąże się z ryzykiem, którego całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.