Jeden z czołowych banków na GPW, który w zeszłym roku powrócił do indeksu WIG20, kolejny kwartał z rzędu zamknął na minusie. Strata netto mBanku okazała się wyższa od oczekiwań, zaś bank szacuje, że koszty ryzyka w kolejnym kwartale będą zbliżone.
Kolejny kwartał na minusie
mBank przed rozpoczęciem wtorkowej sesji opublikował sprawozdanie finansowe za trzeci kwartał 2023 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, notowany na GPW bank zamknął trzeci kwartał na minusie, jednak poniesiona strata okazała się wyższa od oczekiwań analityków. Skonsolidowana strata netto mBanku wyniosła 83 mln złotych, podczas gdy rynkowy konsensus spodziewał się o 15 proc. niższej wartości, na poziomie niecałych 72,5 mln PLN.
Dla porównania, w trzecim kwartale ubiegłego roku mBank poniósł skonsolidowaną stratę netto na poziomie aż 2,28 mld PLN – wówczas wyniki banku obciążyły rezerwy na ryzyko prawne związane z portfelami kredytów hipotecznych (łącznie aż 2,31 mld złotych) we frankach oraz koszty rządowego programu wakacji kredytowych, które znacząco obniżyły m.in. zeszłoroczny wynik odsetkowy.
W trzecim kwartale 2023 roku koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami udzielonymi w CHF również pogrążyły wynik netto mBanku – odpisy z tego tytułu wyniosły w okresie lipiec-wrzesień 1,09 mld złotych.
W trzecim kwartale mBank odnotował przychody z tytułu odsetek na poziomie ponad 2,28 mld złotych, co jest wzrostem o 210 proc. w ujęciu rocznym i wynikiem o 3 proc. powyżej oczekiwań analityków. Marża odsetkowa w trzecim kwartale zanotowała spadek z 4,33 proc. (w Q2) do 4,26 proc., co było pierwszym z efektów rozpoczęcia obniżek stóp procentowych przez RPP (we wrześniu stopy zostały ścięte aż o 75 pb.). W kolejnych kwartałach obniżki stóp procentowych będą wywierać jeszcze większą presję na marżę odsetkową, choć mBank w raporcie finansowym zapewnia, że niższa marża będzie w dużym stopniu kompensowana przez rosnący popyt na hipoteki.
Wskaźnik C/I (kosztów do dochodów) mBanku w trzecim kwartale wyniósł 26,6 proc. Ponadto mBank spodziewa się, że koszty ryzyka w czwartym kwartale utrzymają się na podobnym poziomie (0,87 proc.). Oprócz tego, przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok może kosztować bank ok. 400 mln złotych.
W zaktualizowanych celach finansowych na kolejne lata mBank zakłada wzrost rentowności, pomimo spadku wolumenów – nowym poziomem docelowym na 2025 rok wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) jest poziom poniżej 40 proc., a zwrot na kapitale ROE wyniesie około 14 proc. (wcześniej było to C/I powyżej 40 proc. I ROE powyżej 10 proc.). Oprócz tego podniesiono docelową marże odsetkową netto do poziomu 3 proc., z wcześniejszych 2,5 proc.
Tekst przygotował FXMAG