Według szwedzkiego urzędu statystycznego inflacja ponownie rośnie, ale w mniejszym stopniu niż oczekiwano. Na rynku pojawiają się opinie, że bank centralny będzie priorytetowo traktował umocnienie się waluty, nawet kosztem rynku pracy.
Inflacja w Szwecji ponownie rośnie
Inflacja w Szwecji wyniosła w październiku 0,2% (prognozowano 0,4%) w ujęciu miesięcznym i 6,5% w ujęciu rocznym (oczekiwano 6,7%). Po dłuższym spowolnieniu, które obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, CPI znów pnie się ku górze.
Ekonomiści banku SEB (Skandinaviska Enskilda Banken) prognozują, że jeśli inflacja spadnie tej zimy, Riksbank zacznie obniżać główną stopę procentową we wrześniu 2024 r.
„Plany cenowe w handlu detalicznym sygnalizują w przyszłości wyraźny spadek inflacji surowców. Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i duża podaż niesprzedanych mieszkań sugerują, że ceny domów mogą ponownie spaść w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy” – uważają ekonomiści.
Analitycy rynkowi oczekują, że bank centralny obniży stopy procentowe o 50 pkt w 2024 r. i o kolejne 100 pkt w 2025 r., wówczas to dałoby główną stopę na poziomie 2,5%. W przyszłym roku bezrobocie ma wynieść 9%.
„Szwedzka gospodarka radziła sobie w ostatnich miesiącach gorzej, niż oczekiwano. Riksbank pozostaje skupiony na walucie, nawet pomimo widocznego osłabienia rynku pracy. Dalsze osłabianie SEK sprowokuje decyzję o podwyżce stóp procentowych pod koniec listopada” – uważają analitycy ING.
W obecnych warunkach krytykowane są działania rządu, który zaostrzył regulacje dotyczące zarobków obcokrajowców spoza UE. W kraju, w którym pojęcie płacy minimalnej nie istnieje, ustalono minimalny dochód, który musi osiągać dana osoba, aby uzyskać pozwolenie na pracę (to co najmniej 27,3 tys. koron, a wcześniej było to 13 tys. koron brutto).
Szwedów czekają dotkliwe podwyżki podatków
Rząd Szwecji zrezygnował również z obowiązującej w budżecie zasady dostosowywania skali podatkowej państwowego podatku dochodowego do inflacji. Dla wielu oznacza to po prostu wyższe daniny na rzecz państwa. W 2024 r. w sumie nastąpi podwyżka podatków o 11 mld SEK. Wycofana zostanie ulga podatkowa od zatrudnienia, co oznacza „ukryty” podatek socjalny w wysokości 3%. Obecnie państwo ma 2. najwyższy na świecie podatek krańcowy, który już wpływa na niskie płace.
Para USD/SEK była wczoraj pod presją. Dziś rano opublikowano odczyt inflacyjny dla Szwecji, po południu natomiast ma się ukazać odczyt dla USA. Kurs może dziś mocno reagować na zmiany.
Wobec oczekiwanej podwyżki stóp przez Riksbank korona ulegnie umocnieniu.
„Riksbank wydaje się priorytetyzować aktualnie sprowadzenie inflacji do celu kosztem wolniejszego wzrostu gospodarczego. Pomimo dość gołębich działań u startu cyklu, dokonał łącznie 400 pb. podwyżek, sprowadzając stopę referencyjną do poziomu 4%” – skomentował dla FXMAG Michał Jóźwiak, analityk Ebury Polska.
Tekst przygotował FXMAG