Pierwszy bank ogłosił datę wstrzymania przyjmowania wniosków w programie Bezpieczny Kredyt 2%. Nie ogłoszono całkowitego wycofania się z inicjatywy, ale pojawiają się obawy, że inne instytucje podejmą podobne decyzje przed końcem roku.
BOŚ wstrzyma przyjmowanie nowych wniosków o BK2%
Bezpieczny Kredyt 2% to program, który cieszył się ogromnym powodzeniem wśród kredytobiorców. Od początku zainteresowanie biło rekordy. Po zmianie rządu zaczęły pojawiać się obawy, że inicjatywa nie będzie kontynuowana w przyszłym roku. Bank Ochrony Środowiska jako pierwszy aktywny uczestnik wstrzyma przyjmowanie nowych wniosków o BK2% w dniu 29 grudnia.
„W związku z wyczerpywaniem się limitu dopłat do „Bezpiecznego kredytu 2%” przewidzianego na lata 2023-2024 oraz wynikającą z tego możliwą decyzją Banku Gospodarstwa Krajowego o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków przez banki kredytujące od 8 stycznia 2024 roku, Bank Ochrony Środowiska podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków o „Bezpieczny kredyt 2 proc.” z dniem 29 grudnia 2023 roku” – przekazano w komunikacie.
Bezpieczny Kredyt cieszy się ogromnym powodzeniem. Co dalej?
Na podstawie danych przekazanych przez Agnieszkę Wachnicką, wiceprezes Związku Banków Polskich, na dzień 7 grudnia złożono już 74 744 wnioski o „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, z czego zawarto 48 185 umów.
Warto przypomnieć, iż zgodnie z wytycznymi Banku Gospodarstwa Krajowego, banki mają obowiązek zarejestrować wnioski przyjęte w bieżącym roku do 7 stycznia. Pojawiają się opinie, że właśnie z tego powodu BOŚ podał konkretną datę. Media już wielokrotnie informowały o rosnącej liczbie zainteresowanych dopłatami do kredytu.
Wachnicka dodała, że zbliża się zakładany w ustawie limit 50 tys. umów na lata 2023-2024. Przypomniała także, że rząd liczył, iż średnia kwota kredytu wyniesie 320 tys. zł, realnie pułap dosięgnął 405,5 tys. W praktyce przekłada się to na wyższe dopłaty.
Tekst przygotował FXMAG