Dom Maklerski BPS kończy działalność wraz z zakończeniem miesiąca. Do końca października umowy ze wszystkimi klientami jednego z najtańszych domów maklerskich w Polsce zostaną rozwiązane. Posiadacze rachunków w DM BPS mają jednak czas tylko do dziś, aby sprzedać posiadane na kontach papiery wartościowe.
Ostatnie dni dla DM BPS
Dom Maklerski działający przy Banku Polskiej Spółdzielczości na początku października poinformował swoich klientów o zakończeniu prowadzenia działalności maklerskiej i wypowiedzeniu umów. Co ważne – klienci DM BPS będą mieć dostęp do swojego rachunku maklerskiego z poziomu platformy internetowej do dziś, czyli do czwartku 26 października. Składanie zleceń będzie więc możliwe jedynie do zakończenia czwartkowej sesji.
Samo rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku maklerskiego nastąpi natomiast z końcem miesiąca, czyli 31 października.
Do tego czasu klienci Domu Maklerskiego BPS są też zobowiązani do sprzedaży wszystkich posiadanych na swoim rachunku papierów wartościowych (co w praktyce będzie możliwe do końca dzisiejszej sesji) lub też do złożenia dyspozycji przeniesienia ich do innego biura maklerskiego.
Do końca października należy tez wycofać środki pieniężne z rachunku.
Co jeśli tego nie zrobimy? Zgodnie z prawem DM BPS ma prawo sprzedać znajdujące się na tym rachunku papiery po aktualnych cenach rynkowych w ciągu 14 dni od daty wypowiedzenia umowy o prowadzenie konta maklerskiego. Środki pieniężne ze sprzedaży zostaną przesłane na konto bankowe (byłego już) klienta.

Dom Maklerski BPS działał od piętnastu lat, jednak nigdy nie cieszył się dużą popularnością wśród inwestorów indywidualnych. Na koniec sierpnia DM BPS prowadził niecałe 6800 rachunków maklerskich, co dawało mu 18. miejsce w rankingu polskich domów maklerskich.
Tym, co wyróżniało DM BPS były przede wszystkim najniższe prowizje maklerskie (przed wprowadzeniem przez XTB 0 proc. prowizji za transakcje na akcjach i ETF-ach do 100 tys. EUR obrotu miesięcznie), które wynosiły 0,16 proc. (minimum 3 PLN) dla rynku akcji. Prowizje dla handlu kontraktami terminowymi na GPW również były atrakcyjne na tle konkurencji – wynosiły bowiem 5 PLN/szt dla kontraktów indeksowych i akcyjnych, 1 PLN/szt dla walutowych. DM BPS oferował również najniższe prowizje maklerskie dla rachunków IKE i IKZE.
Jednym z minusów była kwartalna opłata za prowadzenie rachunku na poziomie 15 PLN, zaś do największych problemów DM BPS należał przede wszystkim brak dostępu do zagranicznych rynków. Klienci narzekali również na archaiczną platformę handlową i brak aplikacji mobilnej.
Tekst przygotował FXMAG