Brytyjska spółka zajmująca się dostarczaniem projektów układów scalonych różnym producentom półprzewodników zaliczyła głośny debiut. Zainteresowanie Arm wykazali technologiczni liderzy rynku, z Apple i Intelem na czele.
Arm z wysokim wzrostem
Debiut giełdowy spółki został określony “wydarzeniem roku”. Należy zwrócić uwagę, że przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem chipów jest wyceniane ze znaczną premią w porównaniu z resztą rynku półprzewodników. Brytyjska firma oferuje projekty procesorów stosowane w praktycznie każdym obecnym smartfonie.
W ramach pierwszej ofert publicznej akcje były sprzedawane po cenie 51 USD. Na otwarciu Arm został wyceniony na prawie 60 mld USD. Jak zauważają analitycy, przy tej wycenie mnożnik ceny do zysków Arm wyniósłby ponad 110 (na podstawie zysku raportowanego w poprzednim roku obrotowym). CNBC zwraca uwagę, że to poziom porównywalny do nVidii (108-krotność zysków).
Arm ma ogromne ambicje. Już podczas prezentacji dla inwestorów przedstawiono oczekiwania dotyczące potencjalnych wyników. Zawarto w nich, że całkowity rynek jego projektów chipów będzie wart ok. 250 mld USD. To miałoby być głównie zasługą wzrostu na rynku chipów do centrów danych oraz branży motoryzacyjnej.
Masayoshi Son, dyrektor generalny Softbanku przyznał, że chce jak najdłużej utrzymywać bieżący poziom udziałów Arm. Przyznał także, że liczy na spory zysk w perspektywie kolejnych miesięcy wspieranych przez hossę AI. Warto przypomnieć, że SoftBank kupił Arm w 2016 r. za 36 mld USD.
Wyniki i perspektywy wzrostu w kolejnych latach
W roku finansowym 2023 osiągnięto 2,679 mld USD przychodów. Dochód netto wyniósł natomiast 524 mln USD. Dla porównania, w 2022 r. było to 549 mln USD.
Dyrektor finansowy Arm, Jason Child uważa, że wcześniejszy wzrost był napędzany medialnym zamieszaniem związanym z potencjalnym przejęciem przez nVidię. Uważa on, że wobec tego bardziej miarodajny będzie średni wzrost przychodów firmy w ciągu ostatnich trzech lat, który wyniósł 15%.
W prospekcie emisyjnym poinformowano, że największe spółki technologiczne (w tym Apple, Microsoft, nVdia, Samsung czy Intel) chcą nabyć akcje o wartości do 735 mln USD o cenie IPO.
“Szacuje, że wartość Arm wyniesie 82 mld USD w 2026 r., na podstawie wielokrotności 27-krotności przychodów z opłat licencyjnych i 40-krotności zarobków przed opodatkowaniem, przy czym dochody z opłat licencyjnych będą rosły w tym okresie w połowie roku” – komentuje Eric J. Savitz, analityk Barron’s.
Niektórzy analitycy zwracają jednak uwagę na problemy z perspektywą długoterminową.
„Spodziewamy się rocznego wzrostu przychodów o 5-10% w ciągu najbliższych 5 lat, później nastąpi szczyt, a następnie spadek w skali roku” – twierdzi Albie Amankona, analityk Third Bridge.
Tekst przygotował FXMAG