O tym, że Poczta Polska ma problemy finansowe wiadomo nie od dziś. Jej udział w rynku systematycznie spada, a zadłużenie rośnie. Na ratunek państwowego operatora pocztowego ruszył nowy rząd, który chce zwiększyć limity wydatków budżetowych na Pocztę.
W poniedziałek posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt mający na celu wsparcie finansowe Poczty Polskiej, która znajduje się w poważnych tarapatach finansowych. Zakłada on przyznanie Poczcie finansowego w ramach tzw. mechanizmu wstępnej płatności na poczet finansowania obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych, przy jednoczesnym podniesieniu limitów wydatków budżetu państwa na Pocztę Polską. Poprzedni rząd planował przeznaczenie na dofinansowanie państwowego operatora pocztowego kwoty 593 mln PLN w 2024 roku, zaś w 2025 roku 651 mln złotych. Projekt ustawy zakłada wzrost limitu wydatków do 750 mln PLN w tym roku i niemal dwukrotny w przyszłym – w 2025 roku Poczta Polska miałaby otrzymać aż 1,244 mld PLN.
Łącznie mowa więc o kwocie ponad 1,9 mld złotych, czyli większej o 700 mln złotych niż zakładał pierwotny projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.
Autorzy projektu zwracają jednak uwagę na to, że w 2023 roku nie wydano 697 mln złotych z zakładanych środków na wsparcie Poczty Polskiej. To zaś oznacza, że w latach 2022-25 realny wzrost wydatków z budżetu państwa na utrzymanie Poczty wzrośnie o nieco ponad 50 mln złotych.
Zapaść finansowa państwowego operatora pocztowego stała się faktem m.in. z powodu braku zgody od Komisji Europejskiej na przyznanie 3,2 mld PLN pomocy publicznej na działalność Poczty Polskiej. KE wciąż nie uznała wsparcia finansowego dla Poczty za zgodną z unijnymi przepisami, choć jest to kwestia czasu, o czym może świadczyć nieformalna zgoda z końca ubiegłego roku.
Jeżeli nowelizacja ustawy zostanie przegłosowana i podpisana przez Prezydenta, to Poczta Polska otrzyma wsparcie finansowe nawet bez konieczności oczekiwania na „zielone światło” od Komisji Europejskiej.
Sytuacja finansowa Poczty Polskiej jest mało optymistyczna – kapitał zakładowy państwowej spółki wynosi 960 mln złotych, podczas gdy szacowane zadłużenie na koniec 2023 roku miało przekroczyć 700 mln PLN.
Poczta Polska od lat pozostaje w tyle za konkurencją, zarówno pod względem jakości usług, jak i oferty. W 2022 roku Poczta obsłużyła 55,5 proc. wolumenu przesyłek krajowych i zagranicznych, co przełożyło się jednak na zaledwie niecałe 37 proc. udziału w ogólnych przychodach. Udział Poczty Polskiej w rynku spadł aż o ponad 7 pkt. proc. w 2022 roku, wobec roku poprzedniego, co pokazuje w jakim tempie rozwija się konkurencja, z InPost na czele.
Tekst przygotował FXMAG