Dziś startuje dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jednak tym razem nie tyle decyzja o stopach jest ważna, co pewien dokument, który RPP opublikuje.
Dziś startuje posiedzenie RPP. Ekonomiści są zgodni, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie, a w marcu inflacja może znaleźć się w celu NBP. Wszystkie 20 ośrodków analitycznych, ankietowanych przez PAP, zakłada takie rozwiązanie.
Niezwykle ważny będzie za to dokument, który opublikuje NBP.
Co ze stopami procentowymi w marcu 2024
Przypomnijmy, że od października 2023 RPP utrzymuje stopy procentowe bez zmian, a stopa referencyjna wynosi 5,75%. Od listopada widać sygnały ze strony członków RPP o możliwym odbiciu stopy inflacji w górę.
Najnowszy konsensus ekonomistów pokazuje, że spodziewają się oni jednej obniżki stóp w 2024 roku oraz aż czterech w 2025 r. Przede wszystkim widzą oni możliwość wzrostu niepewności w związku z możliwością wygaszania w II połowie 2024 działań osłonowych obniżających ceny energii i żywności. Poza tym, ożywienie gospodarcze powinno tworzyć środowisko proinflacyjne.
„Spodziewamy się, że do czasu wyklarowania się propozycji rządu w sprawie działań osłonowych na rynku energii, RPP będzie skłaniała się w kierunku stabilizacji stóp procentowych i zapewne takie stanowisko przedstawi prezes NBP Adam Glapiński na czwartkowej konferencji prasowej. Już na lutowej konferencji prasowej retoryka prezesa była nawet jastrzębia i uważamy, że taka zostanie także w marcu” — napisali eksperci ING Banku Śląskiego którzy prognozują utrzymanie stóp bez zmian do końca roku.
„Wchodzimy w miesiąc, w którym inflacja powinna w końcu wrócić do dopuszczalnego przez NBP pasma odchyleń. Co prawda to tylko tymczasowa radość (spodziewamy się późniejszego odbicia w górę), ale kto zabroni nam się cieszyć? Wstrzemięźliwi w okazywaniu radości będą za to zapewne członkowie RPP – nie spodziewamy się, by marcowe posiedzenie przyniosło zmiany stóp” – napisali w analizie analitycy mBank Research.
Dlaczego projekcja inflacji będzie niezwykle ważna
Co ciekawe, od decyzji RPP tym razem ważniejszy będzie dokument przedstawiający projekcję ścieżek inflacji wedle NBP. Będzie on kluczowy, razem z decyzjami rządu ws. mechanizmów osłonowych, dla stóp procentowych oraz sytuacji kredytobiorców.
„Prawdopodobna decyzja o braku obniżki stóp zostanie też podjęta pomimo nowej projekcji NBP, która na końcu jej horyzontu (II połowa 2026 r.) powinna już pokazywać trwały powrót inflacji do celu. Szersze od komunikatu uzasadnienie decyzji Rady poznamy zapewne na czwartkowej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego” — wskazują ekonomiści PKO BP.
Analitycy Pekao zakładają zejście inflacji do celu NBP w marcu, a wedle nich projekcja „w sytuacji wysokiego wzrostu płac i wchodzenia gospodarki w fazę ożywienia może nie pokazywać spadku inflacji do celu NBP na końcu horyzontu prognozy”.
Według mBank Research, marzec i kwiecień będą miesiącami z dołkami inflacji, później zacznie ona ponownie rosnąć. „Niepewności, które podkreślała RPP po lutowym posiedzeniu dot. decyzji administracyjnych (tarcze antyinflacyjne), nie rozwiały się, poza tym nie ukrywajmy – Rada wyraźnie zajastrzębiła się od października. Nie wiemy jeszcze co członkowie RPP zobaczą w najnowszej projekcji inflacyjnej, ta może być o tyle ciekawa, że wejdziemy w nowy horyzont (2026 rok), jeżeli również wtedy inflacja nie będzie w celu, nie ma co liczyć na łagodzenie retoryki RPP. A jeśli będzie? Może to zasiać trochę fermentu w Radzie, ale wątpimy by przeniosło się to na większość w głosowaniu. Stopy bez zmian w tym roku – to wciąż nasz scenariusz bazowy” – stwierdzili analitycy mBank Research w komunikacie.
Tekst przygotował FXMAG