Stopy procentowe w USA – znamy decyzję Fed
Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych nie uległy zmianie. Rezerwa Federalna podjęła w środę 31 lipca decyzję o pozostawieniu ich na niezmienionym poziomie.
Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku i ekspertów. Tym samym, stopa funduszy federalnych pozostaje w przedziale 5,25-5,50%.
Już od roku pozostaje ona na tym poziomie, który jest najwyższym od ponad 23 lat. Po raz ostatni tak wysokie stopy procentowe były bowiem na początku 2001 roku.
Prawdopodobieństwo na zmianę poziomu stopy procentowej przez Fed było relatywnie niewielkie. Rynek zakładał tylko jeden scenariusz inny niż brak zmiany stopy procentowej i była to obniżka o 25 pb. Szanse na taki krok wyceniane były na zaledwie 3,1%, wynika z szacunków narzędzia FedWatch Tool.
W rezultacie, uwaga rynku przenosi się na kolejne posiedzenie FOMC, które odbędzie się dopiero we wrześniu. Najbliższa decyzja monetarna Rezerwy Federalnej zostanie opublikowana 18 września 2024 roku.
Z uwagi na to, że stopy pozostały bez zmian, kluczowe są słowa szefa Fed, Jerome’a Powella, wygłoszone na konferencji.
Inwestorzy skupią się na zaktualizowanym oświadczeniu i konferencji prasowej przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Uwaga skupi się na potencjalnych zmianach w ocenie banku centralnego na temat najnowszych danych o inflacji, wzroście gospodarczym i rynku pracy. – skomentowali ekonomiści Credit Agricole.
Mogą one bowiem sygnalizować potencjalne rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki już we wrześniu. – dodali.
Jeszcze przed publikacją decyzji Rezerwy Federalnej amerykańskie rynki stopy procentowej w pełni wyceniają obniżkę stóp o 25 pb we wrześniu, a także prawie 63 pb obniżek stóp Fed do końca roku.
Jednak nie wszyscy są zgodni co do tego, że podwyżka stopy procentowej we wrześniu jest pewnym scenariuszem wydarzeń:
Fed optymistycznie zakłada, że cięcia są prawdopodobne w najbliższym czasie, ale nie sądzimy, by był skłonny zasygnalizować, że wrzesień jest przesądzony. – zaznaczyli ekonomiści Bank of America.
Stopy procentowe w USA – co dalej z dolarem?
Kurs dolara przez większość lipca przed decyzją Fed utrzymywał się poniżej poziomu 4 PLN. Jak decyzja Fed wpłynie na USD?
Posiedzenie Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) jest wydarzeniem obarczonym ryzykiem. Naszym zdaniem, jest ono potencjalnie negatywne dla dolara jednocześnie bycze wobec aktywów ryzykownych (jak np. akcje, przyp. red.). Wygląda na to, że Rezerwa Federalna przygotowuje rynek na wrześniową podwyżkę stopy procentowej. – stwierdzili ekonomiści ING.
Powell z pewnością powtórzy tym razem ostrożny ton w sprawie inflacji. Jednak często był on głosem bardziej gołębiej frakcji FOMC. Z kolei konferencja prasowa może wygenerować kilka negatywnych kwestii dla dolara amerykańskiego. – dodali.
Naszym zdaniem Rezerwa Federalna chce uniknąć niepotrzebnego uderzenia w gospodarkę, a rozluźnienie rynku pracy w połączeniu z pozytywnymi informacjami o dezinflacji powinno wystarczyć do podtrzymania wrześniowego cięcia. Rynki się z tym zgadzają i w pełni wyceniają 25 pb luzowania we wrześniu. – podsumowali eksperci rynków z ING.
Tekst przygotował FXMAG