Wchodząc w świat kryptowalut, można spotkać się z różnymi nowymi określeniami. Jednym z nich jest na pewno token. Co to jest? Jak działa? Do czego jest używany i dlaczego warto wiedzieć o nim więcej? Sprawdź!
Kryptowaluta a token – co to jest?
Kryptowaluty to rodzaj cyfrowych „monet”, które opierają się na sieci blockchain. Oznacza to, że są zapisane w poszczególnych rejestrach, czyli łańcuchach blockchain. Tam odnotowana jest ich wartość. Nieważne, czy będzie to popularny Bitcoin, Litecoin czy Ripple – wszystkie kryptowaluty, czyli zdecentralizowane cyfrowe pieniądze – opierają się na fakcie, że ktoś kiedyś je „wykopał”, czyli wytworzył w danej sieci. Te operacje są zapisane i dołączone do łańcucha danych, stąd nazwa technologii blockchain.
Oprócz monet kryptowalutowych, które określane są jako coin, istnieją także specjalne tokeny. Warto pamiętać, że token nie jest synonimem kryptowaluty. Token to element cyfrowego świata, który tworzony jest na bazie istniejących już blockchainów. Takie rozwiązanie jest emitowane w konkretnej sieci blockchain – Ethereum. Samo stworzenie tokena nie jest trudne, m.in. dlatego wielu twórców i postaci ze świata show-biznesu zaczęło w pewnym momencie emitować swoje unikalne tokeny NFT.
Warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka rodzajów tokenów. Najbardziej znane to wspomniane tokeny NFT. Dają one swoiste „prawo własności” konkretnego zasobu cyfrowego lub fizycznego. Dzięki takim tokenom można przenosić prawa na unikalne aktywa, w tym przedmioty w grach czy dzieła sztuki. Tokeny mogą też pełnić rolę podobną do papierów wartościowych reprezentujących akcje firmy (Security Token) czy reprezentować waluty, np. euro czy dolara (Stablecoiny). Warto przy tym zawsze jednak zbadać, czy dany token podlega regulacji prawnej – zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej zasadą neutralności technologicznej nie jest to wykluczone, jednak technologia blockchain i jej konsekwencje nie są jeszcze w pełni rozpoznane na gruncie większości systemów prawnych.
Rodzaje tokenów
Crypto token, czyli tokeny kryptograficzne, mogą mieć różne rodzaje, które wpływają bezpośrednio na uprawnienia, które otrzymuje nabywca takich tokenów. Warto poznać ten podział, aby jeszcze lepiej usystematyzować sobie wiedzę odnośnie tego typu rozwiązań. Obecnie wyróżnia się przede wszystkim:
Tokeny płatnicze
Do tokenów płatniczych zalicza się kryptowaluty, stąd często w mowie potocznej kryptowaluty nazywane są po prostu tokenami. Rola tokenów płatniczych polega na byciu alternatywą dla tradycyjnych pieniędzy (tzw. walut FIAT – walut opartych na zaufaniu). Używane są więc tak samo jak złotówki czy dolary – za tokeny płatnicze można nabyć dobra lub usługi. Co istotne, to sprzedawca określa, czy przyjmuje tego typu „wpłaty”, czy nie. Wynika to z faktu, że tokeny płatnicze nie mają gwarantowanej przepisami zdolności do umarzania zobowiązań pieniężnych (w przeciwieństwie do tradycyjnych walut). Nie są zatem prawnym środkiem płatniczym.
Tokeny użytkowe
Tzw. utility tokens to rodzaj aktywów, które dają możliwość nabycia usługi lub towaru, które będą w przyszłości oferowane przez danego wydawcę tokenów. Tego typu tokeny można porównać do kuponów rabatowych, bonów czy voucherów. To dobre rozwiązanie, np. gdy spółka chce zebrać dodatkowe środki na utworzenie nowej usługi w zamian za wydanie tokenów-bonów, które będą uprawniały użytkowników np. do otrzymania produktu tej spółki czy właśnie konkretnej usługi.
Warto przy tym tylko pamiętać, aby tego rodzaju „emisja” nie przypomniała emisji papierów wartościowych – wówczas dokonywanie jej bez spełnienia stosownych wymogów prawnych stanowi poważne przestępstwo. Przed wdrożeniem tego rodzaju rozwiązania należy zatem zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej, co tyczy się również chęci zakupu tego rodzaju aktywów.
Tokeny inwestycyjne
Grupa tokentów które mogą m.in.: a) inkorporować prawa tożsame do praw inkorporowanych w papierach wartościowych; b) z uwagi na inkorporowane w nich uprawnienia odpowiadają w pełny lub częściowy sposób tytułom (prawom) uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania (funduszu inwestycyjnym); lub c) są innymi instrumentami finansowymi. Tutaj już w całości znajdują zastosowanie właściwe wymogi prawne – neutralność technologiczna pozwala na stosowanie technologii łańcucha bloków, jednak w żaden sposób nie wyłącza relewantnych przepisów. Inwestując w takie walory, pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować ich emitenta lub wystawcę – powinien on widnieć w stosownym rejestrze prowadzonym przez organ nadzoru – w Polsce Komisję Nadzoru Finansowego.
Token a kryptowaluta – różnice
Chcąc korzystać z alternatywnych form inwestycji, warto wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy kryptowalutami a tokenami. Po pierwsze, warto jeszcze raz wspomnieć, że Tokeny budowane są na istniejących już blockchainach, zaś kryptowaluty opierają się zazwyczaj na nowych, własnych sieciach łańcuchów. Ponadto stworzenie tokenu jest o wiele prostsze i tańsze niż stworzenie kryptowaluty, która opiera się na całkowicie nowym blockchainie.
Co ważne, tokeny mogą zostać zamienione w kryptowaluty. Wystarczy „jedynie” opracować do nich nowy łańcuch blockchain. Jak możesz się domyślać, nie jest to jednak prosta i łatwa czynność. Wartym odnotowania jest fakt, że tokeny mogą pełnić różne role (np. inwestycyjne), podczas gdy kryptowaluty służą w jednej sieci i działają jako substrat pieniądza.
Tym, co zdecydowanie odróżnia kryptowaluty od tokenów, jest też dostępność na rynku. Tokenów może być naprawdę sporo, podczas gdy liczba kryptowalut jest ograniczona. Wynika to z omawianej wcześniej specyfiki obu rozwiązań. Warto zapamiętać też, że token to jednostka wartości zazwyczaj podobna do żetonu czy bonu. Kryptowaluta działa natomiast na zasadzie wirtualnego pieniądza.
Jak działa token?
Tokeny tworzone są na różne potrzeby. Przede wszystkim mogą być zamiennikiem konkretnych dóbr lub wspierać procesy crowdfundingowe. Warto wiedzieć, że token daje dostęp do czegoś unikalnego i wyjątkowego. Kupując Bitcoina, każdy inny Bitcoin będzie taki sam. W przypadku chociażby NFT ta zasada nie działa w ten sposób. Każdy token NFT jest czymś na wzór unikalnego numeru seryjnego i odnosi się do konkretnego towaru, z którym jest powiązany.
Tym samym tokeny niewymienialne (NFT – non-fungible token) mają unikalną wartość, która wynika z powiązania tokenu z konkretnym aktywem bazowym. Na wycenę NFT wpływają więc różne czynniki rynkowe, popyt na takie rozwiązanie, jego unikalność, dostępność, możliwy potencjał inwestycyjny lub też „siła” powiązanego z nim aktywa czy marki. Warto przy tym pamiętać, że z tego rodzaju tokenami wiążą się istotne kontrowersje – krytycy uważają, że wzrost ich wartości ma charakter bańki spekulacyjnej, której pęknięcie będzie bardzo bolesne dla ich posiadaczy.
Co to jest token? Czy crypto token to to samo co kryptowaluta? No i jak działa token? Na te pytania odpowiedzieliśmy w powyższym tekście. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę dotyczącą tych i wielu innych opcji inwestycyjnych – dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School!
W AvaTrade znajdziesz szereg informacji dotyczących kryptowalut, tokenów i innych możliwości związanych z technologią blockchain. Ciekawe materiały, interesujące nagrania czy porady ekspertów to tylko wybrane z nich!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.