Inflacja w Niemczech nie odpuszcza! Inflacja bazowa pozostała na wysokim poziomie. Jastrzębie z EBC dostają paliwo do podwyżki stóp we wrześniu! Jednak co ciekawe, nie widać wyraźnej reakcji kursu euro na opublikowane dziś dane o wskaźnikach CPI i HICP w RFN.
Poznaliśmy bardzo ważny odczyt CPI z Niemiec. Wstępnie w sierpniu inflacja CPI u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła 6,1% r/r przy prognozie 6% (poprzednio: 6,2%).
W ujęciu miesiąc do miesiąca wskaźnik CPI urósł o 0,3%, zgodnie z oczekiwaniami. Takie samo było tempo jego wzrostu w lipcu.
Inflacja HICP w ujęciu m/m wyniosła 0,4%, przy prognozie 0,3%. W lipcu wynosiła 0,5%.
Inflacja HICP rok do roku przebiła lekko oczekiwania, sięgając 6,4% (prognoza: 6,3%). W lipcu wynosiła 6,5%.
Co ważne, inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 5,5% r/r. Czyli tyle samo, co w lipcu. Utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja bazowa jest głównym argumentem przemawiającym za podwyżkami stóp – wedle jastrzębi z europejskich banków centralnych, w tym z EBC.
Energia i żywność pompują inflacje, usługi obniżają
Dane o inflacji za sierpień oznaczają, że średnia płaca pozwala Niemcom kupić o niecały 1% więcej, niż rok temu. Wedle danych za II kwartał, płace nominalne rosły w RFN w tempie 6,6% r/r. Był to najwyższy wzrost płac nominalnych w kwartale od początku szeregu czasowego w 2008 r.
Jeśli chodzi o szczegóły, to ceny energii urosły o 8,3% r/r. Tutaj działa efekt bazy oraz działania podjęte przez władze w zakresie cięcia podatku VAT od gazu i ogrzewania sieciowego (od 1 października 2022) z 19% do 7% oraz wyznaczenie cen maksymalnych prądu, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych.
Szybko rosną ceny żywności (9% r/r, ale w lipcu było to 11%). Inflację obniża tempo wzrostu cen usług, które stanowią ponad 50% koszyka inflacyjnego – ich ceny poszły w górę o 5,1% r/r. „Na wzrost cen o 5,1% r/r w obszarze usług w dalszym ciągu wpływa efekt bazy wynikający z wprowadzenia biletu za 9 euro ważnego od czerwca do sierpnia 2022 r.” — komentuje Destatis.
Patrząc na inflację geograficznie, najwyższy wzrost cen w sierpniu widać było w Badenii-Wirtembergii (7% r/r). Najniższy był on w Bawarii (5,9% r/r).
Środa była dobra dla jastrzębi z EBC
Jak analitycy komentują odczyty inflacyjne z RFN? Generalnie nie jest źle – uważa Andreas Steno Larsen, założyciel Steno Research.
Tekst przygotował FXMAG