Deflacja producentów utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie w strefie euro. Czy to może oznaczać, że inflacja w Europie będzie szła w dół?
Wskaźnik inflacji producenckiej PPI w styczniu 2024 w strefie euro wyniósł -8,6% r/r. Prognozowano -8,1% r/r. W poprzednim miesiącu sięgnął -10,7%. W ujęciu miesiąc do miesiąca, wskaźnik ten wyniósł -0,9%, a zakładano -0,1%. W grudniu 2023 sięgał -0,9%.
Wskaźnik PPI jest uznawany za wskaźnik wyprzedzający dla CPI. Wysokie deflacyjne poziomy PPI podpowiadają, że inflacja w strefie euro może wciąż spadać.
Inflacja w strefie euro w lutym 2024 spadła do 2,6% r/r, głównie przez wysokie stopy procentowe, umiarkowane ceny ropy i gazu oraz powolny wzrost gospodarczy – jak podał Eurostat. W styczniu wynosiła 2,8% r/r.
Inflacja w eurozonie znajduje się obecnie znacznie poniżej szczytowego poziomu 10,6% r/r z października 2022 r., który został osiągnięty po tym, jak Rosja odcięła większość dostaw gazu ziemnego, a ceny energii poszybowały w górę.
Jednak powrót inflacji do 2%, celu wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny, wymaga czasu. Inflacja cen żywności spadła do 4% w lutym z 5,6% w styczniu. Tempo wzrostu cen energii spadło do 3,7% r/r.
Warto zwrócić uwagę na inflację bazową, która nie jest „zakażona” wahaniami cen żywności i paliw. W lutym 2024 wyniosła 3,1%, co oznacza spadek z 3,3% i najniższy poziom od marca 2022 roku
Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to najwyższa inflacja w lutym 2024 była w Chorwacji (4,8%), Estonii (4,4%) oraz Austrii (4,2%). Najniższa była zaś na Łotwie (0,7%), we Włoszech (0,9%) oraz na Litwie (1,1%).
Co ze stopami zrobi EBC?
Główna stopa EBC wynosi obecnie 4,5% od września 2023. Wyższe stopy zwalczają inflację, sprawiając, że kupowanie rzeczy na kredyt staje się droższe. Rada EBC zbiera się w czwartek, ale nie oczekuje się jeszcze zmiany stóp procentowych.
Rynki nadal oczekują, że Frankfurt wdroży sekwencję obniżek stóp procentowych w II połowie roku, ale będzie postępował ostrożnie z obniżkami o 25 pb., dopóki dane nie wskażą, że inflacja powraca do celu banku wynoszącego 2%. Pierwsza obniżka spodziewana jest w czerwcu, choć szanse na ruch do tego czasu spadły do około 80% z niemal 100% kilka dni temu.
Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała w poniedziałek, że „oczekuje się kontynuacji obecnego procesu dezinflacji”, ale ona i jej koledzy muszą zobaczyć więcej dowodów na trwały powrót do celu. „Prezes EBC Christine Lagarde prawdopodobnie powie w czwartek, że Rada czeka na więcej danych o płacach i cenach, aby upewnić się, że inflacja jest pod kontrolą przed obniżką stóp w czerwcu” – uważa Carsten Brzeski, globalny szef makroekonomii w ING Bank.
Dosłownie kilka dni temu EBC opublikował raport, w którym przekonuje, że szoki podażowe były głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu inflacji w strefie euro od czasu pandemii. Autorzy tego dokumentu Óscar Arce, Matteo Ciccarelli, Antoine Kornprobst i Carlos Montes-Galdón identyfikują w swoim badaniu główne czynniki wpływające na dynamikę cen i płac od 2021 roku. Przedstawiają również prognozy dotyczące inflacji w strefie euro w średnim okresie. Według nich od 2021 r. inflacja jest napędzana głównie przez rosnące ceny żywności i energii. Wynika to częściowo z faktu, że Europa była relatywnie mocno uzależniona od wybranych kierunków dostaw tych surowców.
Tekst przygotował FXMAG