W trakcie pandemii pojawił się pogląd, że praca z domu może być nowym trendem, który na zawsze odmieni biura. Okazuje się jednak, że nowe badania wskazują na spadek efektywności wynikający z pracy domowej. Ponadto coraz więcej firm nalega na powrót pracowników do obowiązków wykonywanych stacjonarnie.
Praca zdalna – jakie zmiany zaszły w trakcie pandemii?
Jak zauważają analitycy banku Pekao, w pierwszych etapach pandemii praca zdalna była domeną sektora publicznego. W I kwartale 2021 r. prawie 25% zatrudnionych w sektorze publicznym pracowało z domu przy 11% pracownikach z sektora prywatnego. Półtora roku później, w III kwartale 2022 r. proporcja uległa odwróceniu i wynosiła wynosiła 1,1% wobec 4,1% na korzyść sektora prywatnego.
Praca zdalna najczęściej była oferowana pracownikom IT, zatrudnionym w finansach i księgowości oraz osobom prowadzącym działalność profesjonalną, w tym naukową i techniczną.
“Jednak tylko wśród pracowników sektora finansowego nie widać trendu powrotu do biur – w odróżnieniu choćby od lidera home office, czyli sektora IT, w którym odsetek pracowników zdalnych zmalał pomiędzy 4kw2021 a 3kw2022 o niemal 20 pkt. prrc.” – zaznaczają analitycy Pekao.
Praca z domu stała się niezaprzeczalnie popularniejsza wśród osób lepiej zarabiających. Według badania Home-Based Workers and the COVID-19 Pandemic autorstwa Census Bureau po pandemii zaszły znaczące zmiany w profilu pracownika na home office w USA.
“W okresie objętym badaniem zarówno liczba, jak i odsetek pracujących zdalnie w USA wzrosły ponad trzykrotnie (z 9 do 28 milionów osób, tj. z 6% do 18% wszystkich zatrudnionych). Natomiast kluczowe znaczenie ma tutaj fakt, że wraz z napływem nowych pracowników pracujących zdalnie zmianie ulegają liczne charakterystyki tej grupy zawodowej” – zwracają uwagę ekonomiści Pekao.
Paca zdalna to coraz częściej również obraz kobiety. Według analizy udział kobiet wzrósł między 2019 a 2021 r. o 0,6 pkt proc. z 50,7% do 51,3%. Z tego rozwiązania chętnie korzystają m.in. matki opiekujące się dziećmi.
Praca z domu obniża efektywność? Jest nowe badanie
Ostatnimi czasy głośno było o mailach wysyłanych pracownikom największych firm technologicznych. Proszono w nich o “częstsze pojawianie się w biurze”. Na powrót do pracy stacjonarnej nalegał m.in. Zoom, gigant zajmujący się oprogramowaniem do spotkań online.
Tekst przygotował FXMAG