Rynek nieruchomości komercyjnych zamiera w Europie Zachodniej. Liczba transakcji spadła dwukrotnie w zaledwie rok, a połowa dużych firm odnotowuje straty, szacuje EBC. Jak poważne są problemy?
Ponure perspektywy rynku nieruchomości komercyjnych w Europie
W drugiej połowie 2023 roku liczba transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie była dwa razy mniejsza niż rok wcześniej. Świeże dane rynkowe wskazują na obecną niewielką liczbę transakcji.
Są dowody na znaczącą korektę cen na rynku (nieruchomości komercyjnych), a ceny spadły o 8,7% rok do roku w IV kwartale 2023 roku. – czytamy w raporcie EBC “Financial Stability Review” z maja 2024 roku.
Ceny mogą dalej spadać, biorąc pod uwagę strukturalnie niższy popyt na niektóre aktywa CRE po pandemii. – stwierdzili ekonomiści z EBC.
Perspektywy dla rynku biurowego są szczególnie ponure. – dodali.
Problemy dużych firm z sektora nieruchomości komercyjnych w Europie są dość poważne. Nie ma zysków, a w zamian wzrastają straty. Rośnie również liczba niespłacanych pożyczek, a to oznacza zarażenie się problemami również przez sektor bankowy.
Największe firmy z branży nieruchomości w strefie euro odnotowały gwałtowny spadek marż zysku od początku 2022 roku. To spowodowało, że około połowa z nich zaczęła przynosić straty. – czytamy w raporcie EBC.
Według banku, firmy z sektora nieruchomości komercyjnych (CRE) zostały dotknięte “potrójnym uderzeniem”. Te trzy negatywne elementy to: droższe materiały budowlane, spadek popytu na powierzchnie biurowe po pandemii oraz wyższe koszty finansowania zewnętrznego.
Co istotne, zgłoszona wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych nieruchomości (REIF) pozostała stabilna. Stało się tak pomimo znacznego spadku cen nieruchomości.
Nie jest to jednak dobra wiadomość. Oznacza to bowiem, że straty nie zostały jeszcze zaksięgowane, a fala informacji o spadkach wartości funduszy nieruchomości dopiero się pojawi.
W tym samym dokumencie, EBC ostrzegł, że kraje europejskie są „podatne na niekorzystne wstrząsy”. Wynikać one mają z napięć geopolitycznych i wysokich stóp procentowych z powodu braku dalszej redukcji długu publicznego.
Co czeka rynek nieruchomości w Europie?
Suma wymienionych wcześniej problemów nie wygląda na korzystną mieszankę dla kondycji rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Według EBC, ich ceny mogą jeszcze znacznie spaść.
Ceny mogą dalej spadać (…). Zwłaszcza w segmencie biurowym. Gwałtowne spadki przychodów z najmu i marż zysku od początku 2022 r. sprawiły, że firmy z branży nieruchomości są szczególnie narażone na straty. – stwierdzili eksperci z EBC w raporcie.
Perspektywy dla rynku biurowego są szczególnie ponure. Zwiększona rola możliwości pracy z domu spowodowała strukturalny spadek popytu (…). To znajduje odzwierciedlenie w znacznym spadku oczekiwań dotyczących wzrostu czynszów w porównaniu z dynamiką sprzed pandemii. – dodali.
W miarę jak model pracy zdalnej staje się normą, oczekiwany jest dalszy spadek popytu na powierzchnie biurowe. To może prowadzić do kolejnych spadków cen nieruchomości.
Rezultatem może być obciążenie nie tylko firm nieruchomościowych, ale także banków udzielających pożyczek pod ich zakup czy funduszy inwestujących na rynku nieruchomości. Segment nieruchomości biurowych może czekać transformacja. Część lokali zmieni przeznaczenie i stanie się budynkami mieszkalnymi czy usługowymi.
Tekst przygotował FXMAG