Banki centralne zaczęły pracować nad możliwością tokenizacji płatności międzynarodowych w ramach tradycyjnego systemu monetarnego. A Fed uczy się korzystania z publicznego blockchain.
Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) to bank centralny banków centralnych. Okazuje się, że połączył on siły z bankami centralnymi Francji, Japonii, Korei Południowej, Meksyku, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA w celu zbadania możliwości tokenizacji płatności międzynarodowych w ramach tradycyjnego systemu monetarnego.
Inicjatywa BIS „Project Agora” (Projekt Agora) opiera się na koncepcji ujednoliconego rejestru, który ma połączyć stokenizowane depozyty banków komercyjnych i tokenizowane pieniądze typu fiat. Projekt zakłada wykorzystanie inteligentnych kontraktów, które mają umożliwić nowe sposoby rozliczeń i odblokować rodzaje transakcji, które nie są obecnie opłacalne.
„Takie rozwiązanie mogłoby usprawnić funkcjonowanie systemu monetarnego i zapewnić nowe rozwiązania wykorzystujące inteligentne kontrakty i programowalność przy jednoczesnym zachowaniu jego dwupoziomowej struktury” – napisał BIS w komunikacie.
Zdaniem BIS, to swego rodzaju unikalne partnerstwo publiczno-prywatne, które będzie dążyć do przezwyciężenia strukturalnych nieefektywności w sposobie dokonywania płatności transgranicznych.
Chodzi o pokonanie licznych wyzwań, takich jak zróżnicowane wymogi prawne, regulacyjne i techniczne, strefy czasowe.
Szczegółowe instrukcje, rozwiązania i wymagania zostaną opublikowane „w odpowiednim czasie”, z okresem karencji dla banków prywatnych na przystąpienie do partnerstwa – podał BIS. Hyun Song Shin, doradca ekonomiczny BIS i szef działu badań, powiedział, że ” projektowana tokenizacja połączy funkcję prowadzenia dokumentacji tradycyjnej bazy danych z zasadami i logiką rządzącą transferami w ramach banku centralnego”.
Cecilia Skingsley, szefowa BIS Innovation Hub, uważa, że w ramach projektu Agora zostanie wypracowana wspólna infrastrukturze płatniczej”, która umożliwia interoperacyjność systemów płatności, ksiąg rachunkowych i rejestrów danych w walutach cyfrowych.
Bank Rozrachunków Międzynarodowych bardzo mocno interesuje się innowacjami płatniczymi, oraz CBDC (Central Bank Digital Currency). W styczniu BIS Innovation Hub uruchomiło sześć nowych projektów badających kwestie cyberbezpieczeństwa, zwalczania przestępczości finansowej, walut cyfrowych banków centralnych i zielonych finansów. Już w czerwcu 2023 r. BIS zaproponował koncepcję ujednoliconego rejestru, który ma przynieść korzyści poprzez połączenie pieniądza banku centralnego, tokenizowanych depozytów i tokenizowanych aktywów na programowalnej platformie. BIS nie ukrywa w swoim komunikacie, że wdrożenie Projektu Agora pozwoli na przeprowadzanie kontroli integralności finansowej (np. pod kątem prania pieniędzy i weryfikacji klienta), które obecnie są często powtarzane kilka razy dla tej samej transakcji, w zależności od liczby zaangażowanych pośredników.
Tekst przygotował FXMAG