- Jakie działania podejmują decydenci, aby poradzić sobie z kryzysem?
W Chinach coraz mniej małżeństw
Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Obywatelskich w Chinach, wynika, że od początku 2024 roku ok. 4,74 mln chińskich par zarejestrowało swoje małżeństwa.
Oznacza to spadek o 16,6% w porównaniu do 5,69 mln odnotowanymi w tym samym okresie rok temu. Liczba zarejestrowanych małżeństw w I połowie 2024 stanowi około połowę (6,94 mln) tej wartości w tym samym okresie 2014 roku.
Demograf He Yafu, zwrócił uwagę na możliwą sytuację w tym roku. Bazując na analizie dotychczasowych danych, twierdzi, że w może zostać zarejestrowanych 6,6 mln małżeństw. To byłoby najniższym wynikiem od 1980 roku.
W 2013 roku padła rekordowa liczba – 13,469 mln nowych małżeństw. Od tamtej pory liczba rejestracji wykazuje tendencję spadkową. Po dziewięciu latach została przerwana (7,68 mln), jednakże było to spowodowane skutkami pandemii koronawirusa. Wiele par w tamtym czasie zdecydowało się przełożyć ślub z 2020 na kolejne lata. Spadek rejestracji małżeństw w kolejnym półroczu pokazał, że wszystko wraca na “stare tory”.
Co jest przyczyną spadku?
Chińscy urzędnicy wskazują na bezpośredni związek między mniejszą liczbą zawieranych małżeństw, a spadkiem liczby urodzeń w kraju.
Wskaźnik urodzeń w ubiegłym roku był najniższy od czasu założenia Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. Dane z Narodowego Biura Statystycznego wskazują, że utrzymywał się na poziomie 6,39 urodzeń na 1000 osób. W 2023 roku urodziło się tam nieco ponad 9 mln dzieci. To spadek o 5,6% w porównaniu do roku poprzedniego.
Dwa lata temu Chiny zostały oficjalnie wyprzedzone przez Indie w rankingu krajów o największej populacji. Wówczas, chińskie media państwowe podały, że całkowity współczynnik dzietności w kraju wynosił 1,09.
Wskaźniki związane z narodzinami spadają, z kolei zgonów jest coraz więcej. Ten wskaźnik osiągnął najwyższy poziom od czasów rewolucji kulturalnej z lat 60. XX wieku (7,87 na 1000 osób w 2022 roku).
Demograf He Yafu uważa, że istnieje wiele przyczyn spadku liczby rejestrowanych małżeństw. Są to między innymi: spadek liczby młodych ludzi, brak równowagi w proporcjach płci czy też wysokie koszty zawarcia małżeństwa. Za przyczynę wskazał też opóźniony wiek zawierania pierwszego związku małżeńskiego. W 2010 wynosił on średnio 29,38 lat dla mężczyzn i 27,95 lat dla kobiet. Dziesięć lat temu wynosił on odpowiedni 25,75 lat i 24 lata. Aby poradzić sobie z problemem, chińscy urzędnicy wdrożyli cały szereg działań. Obejmowały one zachęty finansowe czy też prowadzenie kampanii promujących zakładanie rodzin i posiadanie dzieci wśród młodych ludzi. Próbowano też zwalczyć tradycję, która polega na płaceniu “Caili” przez pana młodego. W tłumaczeniu oznacza to dosłownie “opłatę za pannę młodą”. Przez ten zwyczaj, małżeństwo jest nieosiągalne dla wielu biednych mężczyzn z terenów wiejskich.
Tekst przygotował FXMAG