Na świecie będzie coraz więcej seniorów
Świat stoi obecnie przed poważnym wyzwaniem związanym z tendecjami demograficznymi. W 2022 roku 10% światowej populacji miało 65 lat lub więcej, wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prognozy wskazują na kontynuację tej tendencji w nadchodzących dekadach.
ONZ oczekuje, że do 2050 roku odsetek osób w wieku 65 lat i starszych wzrośnie do 16% globalnej populacji. W 2100 roku co czwarta osoba na świecie będzie miała 65 lat lub więcej.
Starzejące się społeczeństwo stanowi poważne wyzwanie o charakterze społecznym. Ze względu na potrzebę zapewnienia sprawnie funkcjonującej i łatwo dostępnej opieki zdrowotnej. W związku z tym wiele państw będzie musiało dostosować swoje systemy tak, aby zepewnić seniorom komfortowe i długoterminowe wsparcie.
Zmniejszająca się siła robocza stanowi również zagrożenie dla wzrostu gospodarczego, głównie przez obniżenie wydajności pracy oraz niższych dochodów z podatków. Ponadto, kraje ze starzejącą się populacją mogą doświadczyć odpływu kapitału oraz inwestycji na rzecz państw o młodszej strukturze demograficznej.
Źródło: Our World in Data
Ośmioletnia passa spadków w Korei
Państwem, które obecnie zmaga się z poważnym kryzysem demograficznym jest Korea Południowa. 20% jej 51-milionowej populacji, czyli 10,2 mln osób, ma 65 lat lub więcej.
Z najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa wynika, że w tym wieku jest około 22% kobiet i prawie 18% mężczyzn w całym kraju.
Wykres. Odsetek ludności w wieku 65 lat i więcej w Korei Południowej w latach 2000-2023
Źródło: Statista
Jak donosi CNN, przyczyny zmian demograficznych w Azji, w tym niskiego wskaźnika urodzeń obejmują zmiany w kulturze pracy, stagnację płac, rosnące koszty utrzymania, a także zmieniające się podejście do małżeństwa i równości płci.
Władze Korei Południowej od lat zabiegają o odwrócenie tego trendu. W 2022 roku poinformowano, że w ciągu ostatnich 16 lat rząd Korei wydał ponad 200 mld USD na próby zwiększenia liczby ludności. Jak wynika z dostępnych informacji, środki obejmowały wydłużenie płatnego urlopu ojcowskiego, bony pieniężne dla nowych rodziców oraz kampanie społeczne zachęcające mężczyzn do udziału w opiece nad dziećmi i pracach domowych.
W 2023 roku współczynnik dzietności w Korei Południowej wyniósł 0,72 i był najniższy na świecie. Rok później, w 2024 roku w kraju po raz pierwszy od 9 lat odnotowano wzrost liczby urodzeń. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa poinformowało, że w ubiegłym roku zarejestrowano 242,3 tys. urodzeń. Co oznacza wzrost o 3,1% w porównaniu z 2023 rokiem i przerwanie ośmiu lat spadków.
Tekst przygotował FXMAG