Jaka forma opodatkowania? Jednoosobowa działalność gospodarcza
Samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej może być wyzwaniem, szczególnie na początku roku. Przedsiębiorcy muszą zdecydować się na formę opodatkowania, która będzie z ich perspektywy najbardziej opłacalna.
Zmiennych, które wpływają na wybór opodatkowania, jest co najmniej kilka. Wiele zależeć będzie w szczególności od danej branży i jej specyfiki. Przedsiębiorca powinien odpowiedzieć na kilka pytań, które z jego perspektywy będą przesądzać o wyborze najefektywniejszego rozwiązania. Często jeszcze przed rozpoczęciem realnej działalności musi on założyć, jakie przychody będzie generował oraz jakie koszty ponosił w danym miesiącu. Istotna jest także możliwość skorzystania z dostępnych ulg czy preferencji. W kolejnych punktach trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy rozliczenie będzie dokonywane z małżonkiem, czy samodzielnie.
Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt.pl przypomina, że w tym roku co prawda nie wystąpiło tak dużo zmian, jak chociażby w 2022 r.
“Od 2022 r. istotną rolę dla wyboru formy opodatkowania odgrywa składka zdrowotna. W 2024 r. jako formy opodatkowania nie można wybrać dalej karty podatkowej, która pozostała formą rozliczeń dla podatników, którzy korzystali z niej 31.12.2021 r. i dalej jej nie zmienili. Wyjście z niej spowoduje, że na obecną chwilę nie będzie można już do niej wrócić. Składka zdrowotna jak już wspomniałem, odgrywa istotną rolę, gdyż na każdej formie opodatkowania jest inaczej liczona. Dla skali podatkowej i podatku liniowego jej podstawę stanowi dochód z działalności i odpowiednio wynosi 9% lub 4,9%. Z tym że nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia, a to oznacza, że w 2024 r. minimalna składka zdrowotna dla tych form opodatkowania nie może być niższa niż 381,78 zł. Z drugiej strony obciążenie jest nielimitowane, dochód jest jej wyznacznikiem. Przy zryczałtowanej formie opodatkowania składka zdrowotna jest zryczałtowana w 3 progach. Progi określane są przychodem rocznym, do 60 tys., 60 tys. -300 tys. i powyżej 300 tys., a składka zdrowotna wynosi odpowiednio 419,46 zł; 699,11 zł i 1258,39 zł” – komentuje dla FXMAG Piotr Juszczyk.
“Swoich decyzji nie można jednak opierać jedynie na podstawie podanych przykładów, które zawierają założenie, że przedsiębiorca na ryczałcie stosuje 12% podatek oraz płaci duży ZUS bez składki chorobowej. Zmiana już w tych zakresach spowoduje odmienne wyliczenia. Dodatkowo na podatku liniowym oraz skali podatkowej można zastosować ulgę IP Box, czyli 5-procentowe opodatkowanie niektórych dochodów, z czego nie można skorzystać na ryczałcie. Podatek z IP Box kształtuje się zupełnie inaczej niż bez tej ulgi, co również diametralnie wpływa na “opłacalną” formę opodatkowania” – komentuje dla FXMAG Tomasz Petryszak, Koordynator Zespołów Księgowych IFIRMA.PL
Petryszak przypomina, jak istotną zmienną jest wysokość składki zdrowotnej. Zauważa, że może być wyższa na pewnych formach opodatkowania, ale za to można ją odliczyć od dochodu. Na skali podatkowej czasami składka wyjdzie niższa do zapłaty, ale już nie można nią obniżyć dochodu do opodatkowania. Warto pamiętać o tej zależności, gdyż istotnie może wpłynąć na kształtowanie się poszczególnych kwot.
Tekst przygotował FXMAG