Ava Trade Academy Logo
  • Inwestycje
  • Waluty
  • Akcje
  • Kryptowaluty
  • Indeksy
  • Surowce
  • Kompendium wiedzy
  • Klient doświadczony
Platforma e-learningowa
Logowanie
Rejestracja
Ava Trade Academy Logo

Zaloguj się

Przypomnij hasło

Rozpocznij kurs z AVA Trade School
i zostań mistrzem tradingu

Przejdź na stronę
Strona główna  >  Inwestycje   >   Praca zdalna może “wymazać” 800 mld USD z wartości budynków biurowych w największych miastach świata do 2030 r.
giełdainwestycjepraca zdalna

Praca zdalna może “wymazać” 800 mld USD z wartości budynków biurowych w największych miastach świata do 2030 r.

Trwałe zmiany nawyków pracy spowodowane pandemią szkodzą wartości nieruchomości komercyjnych. To potężny sektor, który jest najbardziej rozwinięty w kluczowych miastach świata. Według analityków jego przyszłość maluje się w ciemnych barwach.  Praca zdalna “usuwa” miliardy z tego rynku! Analitycy McKinsey opublikowali raport dotyczący kondycji rynku nieruchomości komercyjnych. Według ich szacunków przejście na model pracy zdalnej może […] from Praca zdalna może “wymazać” 800 mld USD z wartości budynków biurowych w największych miastach świata do 2030 r.

AvaTradeSchool | 18 lipca, 2023

Trwałe zmiany nawyków pracy spowodowane pandemią szkodzą wartości nieruchomości komercyjnych. To potężny sektor, który jest najbardziej rozwinięty w kluczowych miastach świata. Według analityków jego przyszłość maluje się w ciemnych barwach. 

Praca zdalna “usuwa” miliardy z tego rynku!

Analitycy McKinsey opublikowali raport dotyczący kondycji rynku nieruchomości komercyjnych. Według ich szacunków przejście na model pracy zdalnej może oznaczać dla kluczowych biurowców spadek wartości o 800 mld USD do 2030 r. Według firmy konsultingowej w bardziej “drastycznym” scenariuszu rynek straci nawet 42% wartości we wskazanym okresie.

W autorskim badaniu ekonomiści poddali analizie sytuację na dziewięciu największych rynkach: San Francisco, Nowym Jorku, Houston, Londynie, Paryżu, Monachium, Tokio, Pekinie i Szanghaju. Według zbiorczych danych z różnych krajów obecnie frekwencja jest na poziomie 30% w stosunku do poziomu sprzed pandemii.

Nawet pomimo prognoz, że popyt odrodzi się w kolejnych latach, McKinsey szacuje, że frekwencja w 2030 r. będzie nadal o około 13% niższa niż przed rozpoczęciem pandemii. To tworzy ogromną lukę, dezorganizując rynek i obniżając wartość sektora. Ostatecznie będzie więc mowa o spadku popytu, który przełoży się na obniżenie wartości nieruchomości znajdujących na jednych z najdroższych gruntów świata. Szacuje się, że całkowita wartość powierzchni biurowej w dziewięciu miastach może spaść o 26% w latach 2019-2030, co oznacza spadek o ok. 800 mld USD.

“Spadek popytu skłonił najemców, obawiających się aktualnych warunków makroekonomicznych, niepewnych, ile ich pracowników przyjdzie do biura, a tym samym niepewnych, ile powierzchni będą potrzebować, do negocjowania z właścicielami krótszych umów najmu. Krótsze umowy najmu z kolei mogą utrudnić właścicielom uzyskanie finansowania” – wnioskują analitycy McKinsey.

Sprawa komplikuje się, gdy mowa o instytucjach udzielających kredytów sektorowi biurowemu w USA. Większość rynku należy do banków regionalnych, które znacznie ucierpiały po zawirowaniach w I połowie roku. Odpływ depozytów podważył ich wiarygodność, zmniejszając potencjał inwestycyjny. Mniejsze banki komercyjne posiadają obecnie ok. 80% niespłaconego zadłużenia sektora.

Zmiany widoczne są już dziś!

Destabilizacja rynku pogłębi się, gdy wysokie stopy procentowe będą utrzymywane przez długi czas, szczególnie w USA. W San Francisco i Nowym Jorku czynsze wywoławcze spadły w ubiegłym roku odpowiednio o 28% i 22% w porównaniu z poziomami z 2019 r. (po uwzględnieniu inflacji). Sektor może znaleźć się nad stromą przepaścią, gdy instytucje finansowe w trudnej sytuacji zdecydują się szybciej obniżyć cenę nieruchomości, którą finansują lub posiadają.

Za trendami rynkowymi podążają również największe korporacje. Widać to po przykładzie HSBC. Jak informuje Hanna Ziady, analityczka CCN, firma zrezygnowała z kompleksu biurowego w londyńskiej dzielnicy biznesowej Canary Wharf na rzecz znacznie mniejszego budynku.

O tym, jak poważne zmiany zachodzą w Stanach Zjednoczonych, świadczy propozycja burmistrz San Francisco. London Breed zaproponowała, aby przebudować Śródmieście, burząc centrum Westfield.

Według analityków McKinsey praca hybrydowa pozostanie na trwałe w wielu międzynarodowych korporacjach, dlatego to rynek powinien się dostosować do zmian. Te są dotkliwe dla wielu reprezentatywnych kompleksów w kluczowych miastach. To budynki, które stoją zazwyczaj w ścisłym centrum, zajmując niezwykle drogie grunty. Wyzwania, jakie ma przed sobą rynek nieruchomości komercyjnych, negatywnie wpływa również na fiskalną kondycję miast.

Tekst przygotował FXMAG

Zarejestruj się tutaj aby zostać
doświadczonym klientem
Zarejestruj się

To Cię zainteresuje

Surowce
Umocnienie dolara i wzrost rentowności...
Surowce
Popyt na gaz ziemny jest...
Waluty
Wielka Brytania uniknęła recesji zimą,...
Indeksy
Podczas wczorajszej sesji wyróżniał się...
Inwestycje
Konsensus analityków zakłada, że FOMC...
Inwestycje
Nadchodzi mega-fuzja w amerykańskiej branży...
Więcej
Aktualności
  • Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny. Oferta obejmuje wyłącznie sprzedaż istniejących akcji spółki
  • Podniesiono cenę docelową akcji Decory, pozostawiając rekomendację “kupuj”. W 2024 r. zmniejszone mają zostać wydatki inwestycyjne
  • Sunex odczuwa spadek inwestycji spowodowany wysokim poziomem stóp procentowych. Spółka szuka firm do potencjalnej akwizycji
  • Przy okazji, Janusz Palikot zdradził ile osób zainwestowało w jego ostatnie inicjatywy i ile środków w ten sposób pozyskano. Kluczowe dla spółki umowy mogą zostać podpisane już niebawem
  • Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) pozbył się m.in. akcji AMC: to nie była dobra inwestycja. Wielkie spółki technologiczne z USA ciągnęły w górę amerykański rynek akcji
  • Czołowa spółka indeksu sektorowego zyskała ponad 600% rozpędzając rajd notowań benchmarku. Splot korzystnych czynników zwielokrotnił stopy zwrotu notowań spółek z branży
  • Jak co roku, w grudniu nie zabraknie dni wolnych od sesji giełdowych, zarówno na parkiecie warszawskiej giełdy, jak i na Wall Street. Powodów nie trzeba daleko szukać: coraz bliżej Święta! W 2023 roku na GPW łącznie będzie 10 dni wolnych od sesji. Tak było w 2021 roku (w 2022 roku tylko 9 dni było wolnych od notowań). Podobnie w tym roku będzie na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. W 2023 roku będzie 10 dni wolnych od sesji oraz 2 dni ze skróconym czasem notowań.
  • Coraz więcej osób zostaje oszukanych, przelewając pieniądze na “pomoc znajomym”.
  • Oczekuje się, że stawki na rynku najmu ponownie wzrosną. Rynek podlega cyklicznym zmianom w ciągu roku
  • Trzech konsumentów pozwało pożyczkodawcę, a sąd zwrócił się o opinię do Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE przypomniał, że warunek może zostać uznany za nieuczciwy pod pewnymi warunkami
  • Zaawansowana platforma
    tradingowa
    Zacznij zarabiać na giełdzie
    razem z AVA Trade
    Zarejestruj się
    Warto wiedzieć
    Punkty swapowe – co to...
    Ruch Chorzów awansował do Ekstraklasy...
    ​​Wybory parlamentarne, które odbyły się...
    Akcje Netflixa wzrosły wczoraj o...
    Ava Trade Academy Logo
    • Inwestycje
    • Waluty
    • Akcje
    • Kryptowaluty
    • Indeksy
    • Surowce
    • Kompendium wiedzy
    • Klient doświadczony