W komunikacie Norges Bank wyraźnie zaznaczył, że główna stopa procentowa prawdopodobnie pozostanie na tym poziomie przez jakiś czas.
„Komitet ocenia, że stopa procentowa jest obecnie wystarczająco wysoka, aby w rozsądnym horyzoncie czasowym przywrócić inflację do poziomu docelowego” – skomentowała gubernator Ida Wolden Bache.
Zaznaczono także, że rozwój gospodarki jest niepewny. Jeśli inflacja kosztowa pozostanie podwyższona lub korona ponownie ulegnie deprecjacji, inflacja pozostanie na wyższym poziomie dłużej, niż przewidywano, a to może wymagać stanowczych kroków.
Zobacz również:Gospodarka Norwegii widzi ogromny potencjał pod wodą
W komunikacie po posiedzeniu nie zaprezentowano prognoz. Te mają się pojawić 21 marca.
Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.
„Moim zdaniem cokolwiek innego byłoby złym sygnałem dla NOK ze względu na utrzymującą się inflację. Jestem jednak przekonany, że Norges Bank w dzisiejszym krótkim oświadczeniu nie zmieni swojego stanowiska, a zatem także będzie pewny co do korony” – skomentował Antje Praefcke, analityk walutowy w Commerzbanku.
Zobacz również:Kurs korony norweskiej – prognozy 2024 dla NOK
Co dalej z poziomem stóp procentowych w Norwegii? Inwestorzy szacują, że istnieje 8% szans na na obniżkę stóp na marcowym posiedzeniu i 32% na obniżkę w maju, przy 88% prawdopodobieństwie obniżki do czerwca.
Korona norweska zaskoczyła odbiciem?
Według ekonomistów Bloomberga umocnienie korony po grudniowej podwyżce oraz bieżące dane o inflacji niemal zamknęły drogę do potencjalnych dalszych podwyżek.
Korona norweska w 2023 r. była jedną z najgorzej radzących sobie walut w grupie G10.
Reakcja kursu USD/NOK na dane była ograniczona.
„Decyzja była oczekiwana przez rynek, Norges Bank również nie zakomunikował żadnych istotnych długoterminowych zmian w polityce. USDNOK pozostaje w kanale wzrostowym powyżej najbliższego poziomu wsparcia na 10,330” – komentują analitycy XTB.
Tekst przygotował FXMAG