- Jakie są przyczyny słabszej koniunktury w budownictwie mieszkaniowym?
Najmniej mieszkań oddanych do użytku od 5 lat
W 2024 roku oddanych zostanie najmniej mieszkań do użytkowania od 2019 roku. Wynika z komunikatu opublikowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).
“Jedyna dana, która przedstawia regres w stosunku do zeszłego roku, dotyczy mieszkań oddanych do użytkowania”. Skomentował Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w PZFD.
“Już teraz z pewnością możemy stwierdzić, że bieżący rok będzie pod tym względem najsłabszy od 2019 roku” – dodał.
“Jest to pokłosie załamania nowych inwestycji, które obserwowaliśmy przez cały 2022 i na początku 2023 roku. W związku z faktem, że proces budowy trwa około dwóch lat, kończące się dziś przedsięwzięcia rozpoczynały się właśnie w okresie dołka inwestycyjnego, stąd obniżenie wolumenu lokali oddawanych do użytkowania” – wyjaśnił.
Zapowiedzią poprawy koniunktury w segmencie budownictwa mieszkaniowego jest jednak duży wzrost uzyskanych we wrześniu pozwoleń na budowę. Było ich o 45,9% więcej niż rok temu. Konkretnie, otrzymano zgody na realizację 16 122 lokali.
W budownictwie mieszkaniowym trwa dekoniunktura
We wrześniu deweloperzy rozpoczęli budowę 11 795 nowych mieszkań. Z kolei, średnia dla pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wyniosła 12 997 nowych lokali na miesiąc, poinformował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). Zatem, we wrześniu rozpoczęto 9,3% mniej budów niż przeciętnie miesięcznie w tym roku.
Ogółem, w III kwartale rozpoczęto procesu budowy 36 382 mieszkań. To o blisko 6% mniej niż kwartał wcześniej i o 13,3% mniej niż w okresie od stycznia do końca marca.
Spadek między pierwszym a trzecim kwartałem jest istotny. Co więcej, analitycy PZFD kreślą linię trendu i sugerują, że wynik nowych budów w ostatnich trzech miesiącach tego roku może być jeszcze niższy.
Dane zaprezentowane przez związek deweloperów są zgodne ze statystykami opublikowanymi przez GUS dotyczącymi produkcji budowlano-montażowej.
Przez ostatnich dziewięć miesięcy notowany był jej spadek w ujęciu rocznym. We wrześniu jej rozmiar był o 9% niższy niż przed rokiem.
Dlaczego budownictwo mieszkaniowe hamuje?
W komunikacie Polskiego Związku Firm Deweloperskich czytamy, że następuje “stopniowe wyhamowywanie” oraz obserwowane są “oznaki stabilizacji w zakresie nowych inwestycji”. “Nadal jednak uruchamiane są nowe inwestycje i zdobywane pozwolenia”, stwierdzono.
Tekst przygotował FXMAG