Short squeeze, czyli masowe zamykanie pozycji krótkich, to technika tzw. wyciskania shortów. W żargonie często mówi się także o swoistym „wyleszczaniu grubasa” czy „wyleszczaniu rekinów przez płotki”. Dochodzi tu do współpracy drobnych inwestorów, którzy zachowują się odwrotnie do posunięć dużych graczy i skupują akcje z krótkiej sprzedaży. Traderzy spekulacyjni, często to m.in. potężne fundusze inwestycyjne, grający na spadek są zmuszeni do zamykania pozycji w celu ograniczania strat. To napędza popyt i w konsekwencji doprowadza do wzrostów cen papierów wartościowych.
Short squeeze – co to jest?
Zapoznając się z wykresami giełdowymi, często można zauważyć spektakularne wybicia cenowe. Pojawiają się one nagle i często nie mają wyraźnej przyczyny. W takim przypadku pionowa linia na wykresie jasno pokazuje, że cena nagle wzrosła. Tak gwałtowna zmiana cen może wiązać się z short squeeze, czyli bardzo szerokim zamykaniem krótkich pozycji. Wynika ono z faktu, że inwestorzy, którzy mają w swoich portfelach krótkie pozycje do spekulacyjnego grania na spadki (short), są z nich niejako „wyciskani” (squeeze).
Praktyka wygląda następująco. Jednostki grające na spadki konkretnych akcji są zmuszane do szybkiego zamykania swoich pozycji w celu ograniczania strat. Wynika to z nagłego popytu, który pojawia się na rynku oraz – co za tym idzie – gwałtownego wzrostu cen owych akcji. Jednym słowem mamy do czynienia ze wzmożonym popytem przy jednoczesnym braku podaży.
Dlaczego inwestorzy szybko zamykają swoje pozycje? Ponieważ boją się o swoje fundusze, chcą ograniczyć straty, które mogą być w tym przypadku praktycznie nieograniczone, a przy tym nie chcą grać przeciwko rynkowi. Warto wiedzieć, że short squeeze może się wydarzyć na praktycznie każdym rynku i w ramach różnych aktywów – akcji spółek, surowców czy kryptowalut.
Po czym poznać, że zbliża się short squeeze?
Istnieje kilka symptomów tego, że będziemy mieć do czynienia z short squeeze. Przede wszystkim na rynku można zaobserwować nagły wzrost cen, który nie wynika z przesłanek fundamentalnych. Dobre wyniki finansowe mogą tu być jedynie dodatkowym impulsem do jeszcze wyższego wybicia ceny.
Drugi czynnik, który nieodłącznie wiąże się z short squeeze, to gwałtowny spadek ceny. Następuje on zaraz po krótkoterminowym szczycie i dochodzi zazwyczaj do niebagatelnych wartości. Cena może spaść o 50, 60, a nawet 70%! Pokazuje to nagłą wyprzedaż kupujących po zamknięciu swoich krótkich pozycji.
Short squeeze jest często poprzedzony bardzo dużą liczbą otwartych krótkich sprzedaży akcji. Inwestujący są bowiem pewni zbliżających się spadków na danych akcjach, więc bez problemu otwierają mnóstwo krótkich pozycji, często posiłkując się także mechanizmem dźwigni finansowej. Przy jakichkolwiek wzrostach cen ryzykowne transakcje z dźwignią zostaną zamknięte w pierwszej kolejności.
Ryzyko związane z short squeeze
Warto pamiętać, że każde wydarzenie rynkowe generuje pewne ryzyka. Nie inaczej jest w przypadku short squeeze. Z jednej strony nagłych wahań cen nie muszą obawiać się inwestorzy długoterminowi, z drugiej zaś tego typu wahnięcia są groźne dla traderów grających krótkoterminowo.
Ryzyka są tu podzielone. Kupujący mogą np. zbyt późno wejść w transakcję i dokonać nieudanego wyjścia. Ważne jest więc m.in. dobre oszacowanie, kiedy dopiero rozpoczyna się short squeeze, a cena powoli zaczyna rosnąć i jest w strefie akumulacji. Ryzykują też sprzedający. W aktywnej fazie short squeeze każda godzina może generować dodatkowe straty. Szybki wzrost cen może trwać kilka godzin lub kilka dni. Powrót cen czy ich wycofanie następuje nawet do kilku miesięcy.
Short squeeze – przykłady
Ciekawym przykładem typowego short squeeze był m.in. Volkswagen. W 2008 roku, gdy świat borykał się z kryzysem, kurs akcji spółki zwiększył się czterokrotnie w zaledwie dwa dni. Potężny pik został wywołany doniesieniem, że Porsche zwiększa swoje udziały w VW. Do momentu pojawienia się tej informacji Volkswagen miał problemy wynikające m.in. z zadłużenia, a akcje były maksymalnie skracane. Odkupienie krótkich pozycji było przyczyną short squeeze. W miesiąc cena spadła jednak o 70%.
Ciekawym casusem były także akcje Gamestop. Mali inwestorzy wywołali tu duże wzrosty cen. Połączeni na forum Reddit w ramach grupy WallStreetBets ustalili, że będą skupować akcje mocno skracanych spółek, generując tym samym potężne wybicia cenowe. Ten ruch sprawił, że fundusze inwestycyjne, które miały krótkie pozycje, musiały je zamykać. Na spółkach jak Gamestop czy Blackberry pojawiły się omawiane short squeeze.
Interesującym przypadkiem była też Tesla. W 2019 roku spółka opublikowała bardzo pozytywny raport kwartalny w momencie, gdy rynek i analitycy oczekiwali strat. Ceny akcji poszybowały w górę. Co ciekawe, w najgorętszym momencie spółka wzrosła o ponad tysiąc procent! Liczba krótkich pozycji szybko spadła, a było to ok. 38 mln akcji. Późniejsza kilkutygodniowa korekta wyniosła aż 60%. Co przyczyniło się short squeeze w tym przypadku? Dobre wyniki oraz zmiana sentymentu rynkowego do pojazdów elektrycznych.
Nagły i bardzo dynamiczny short squeeze to wydarzenie rynkowe, które może stać się dobrą okazją do zarobków. Należy tylko prawidłowo wytypować, kiedy zwyżki cen będą miały miejsce. Dobrym sposobem na to może być włączenie do swojej strategii analizy konkretnych spółek czy popularnej analizy technicznej. Można też posłużyć się wskaźnikiem RSI – Relative Strength Index, czyli indeksem siły względnej, który pokazuje zmiany cen instrumentów.
Chcesz zdobyć więcej informacji na temat tradingu? Dołącz do platformy e-learningowej Ava Trade School. Znajdziesz tu ciekawe porady specjalistów, szereg inspiracji i wiele darmowych narzędzi niezbędnych do wejścia w świat inwestorów. Skorzystaj z licznych materiałów wideo, śledź nowinki giełdowe i załóż intuicyjne konto demonstracyjne, dzięki któremu zgłębisz tajniki tradingu! Pamiętaj jednak, że sukcesy na koncie demo nie zawsze oznaczają zyski na rzeczywistym rynku, który uaktywnia znacznie silniejsze emocje.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.