Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Poniedziałek, 5 czerwca
Pierwszy dzień nowego tygodnia upłynie pod znakiem publikacji makroekonomicznych z sektora usług oraz odczytów inflacji.
O godz. 3:45 opublikowane zostaną majowe odczyty indeksu PMI dla usług Chin. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 55,5 pkt., wobec 56,4 pkt. odnotowanych w kwietniu.
O godz. 8:30 poznamy dane na temat inflacji konsumenckiej w Szwajcarii w maju. Analitycy spodziewają się dalszego spadku dynamiki cen, do poziomu 2,2% w skali roku, wobec 2,6% r/r odnotowanych w poprzednim miesiącu. Realizacja tego scenariusz oznaczałaby trzeci spadkowy odczyt inflacji w skali roku w Szwajcarii.
O godz. 9:00 opublikowane zostaną dane na temat wskaźnika CPI oraz inflacji producentów w Turcji, która znajduje się na przeciwnej skali inflacyjnego rankingu. Analitycy również spodziewają się spadku dynamiki cen konsumpcyjnych, do poziomu 39,2% w skali roku z 43,7% r/r odnotowanych w kwietniu. Oficjalny szczyt inflacji w Turcji miał miejsce w październiku zeszłego roku, gdy wskaźnik CPI wyniósł 85,5% w ujęciu rocznym.
O godz. 9:55 opublikowane zostaną dane na temat usługowego indeksu PMI dla Niemiec za maj. Szacunkowy odczyt okazał się wyższy od oczekiwań i wyniósł 57,8 pkt., wobec 56 pkt. zanotowanych w kwietniu.
Pięć minut później (o 10:00) opublikowane zostaną odczyty usługowego PMI dla strefy euro. Majowe szacunki wyniosły 55,9 pkt., w porównaniu do kwietniowego odczytu na poziomie 56,2 pkt.
O godz. 10:30 przyjdzie czas na odczyty usługowego PMI dla Wielkiej Brytanii – wstępny odczyt indeksu nastrojów w sektorze usług za maj wyniósł 55,1 pkt., w porównaniu do 56,2 pkt. w kwietniu.
O godz. 11:00 poznamy kwietniowe dane na temat inflacji producentów w strefie euro. W marcu inflacja PPI w strefie euro wyniosła 5,9% w skali roku oraz -1,6% w ujęciu miesięcznym, zaś w maju oczekiwany jest kolejny spadek dynamiki cen producentów.
O godz. 15:45 opublikowany zostanie finalny odczyt indeksu PMI dla usług Stanów Zjednoczonych za maj (wstępny odczyt to 55,1 pkt., wobec 53,6 pkt. w kwietniu). Kwadrans później poznamy odczyt indeksu ISM dla usług, którego odczyt w poprzednim miesiącu wyniósł 51,9 pkt. Wraz z usługowym ISM za maj poznamy odczyty indeksów zatrudnienia, cen płaconych oraz aktywności biznesowej.
W tym samym czasie (godz. 16:00) opublikowany zostanie komplet danych na temat kwietniowych zamówień w USA – w przypadku zamówień w przemyśle konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 0,5% w skali miesiąca (wobec 0,9% m/m w marcu). Spadki dynamiki oczekiwane są również w przypadku zamówień na dobra trwałe (1,1% m/m, wobec 3,3% m/m w marcu) oraz zamówień na dobra trwałe bez środków transportu (-0,2% m/m, wobec wcześniejszych 0,3% m/m).
Wtorek, 6 czerwca
O godz. 6:30 poznamy decyzję Banku Australii (RBA) w sprawie wysokości stóp procentowych. Analitycy spodziewają się wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (3,85%), po dwunastu kolejnych decyzjach o podniesieniu oprocentowania dolara australijskiego.
O godz. 8:00 opublikowane zostaną dane na temat kwietniowych zamówień w niemieckim przemyśle – analitycy prognozują wyrównany sezonowo wzrost zamówień o 3,9% w skali miesiąca, po gwałtownym spadku o -10,7% m/m w marcu.
We wtorek poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych NBP po czerwcowym posiedzeniu. Sama decyzja zostanie ogłoszona przed godziną 15:00, natomiast oficjalny komunikat po posiedzeniu RPP zostanie opublikowany o 16:00. Po raz kolejny zmiana obecnego poziomu stóp procentowych w Polsce nie jest barana pod uwagę. RPP wstrzymała cykl podwyżek procentowych we wrześniu zeszłego roku, przy poziomie stopy referencyjnej 6,75%. W kolejnych miesiącach stopniowo będzie rosła niepewność w kwestii pierwszej obniżki oprocentowania, bo przy obecnym trendzie odczytów inflacji (szybki odczyt za maj: 13% r/r, 0% m/m) nie ma mowy o powrocie do podwyżek stóp.
O godz. 22:40 Amerykański Instytut Petrochemiczny (API) opublikuje cotygodniowe dane na temat stanu zapasów ropy w USA (prognoza wzrostu zapasów o 0,5 mln baryłek t/t, wobec wzrostu o 5,2% tydzień wcześniej).
Środa, 7 czerwca
Na środowej sesji poznamy dane na temat tempa wzrostu gospodarczego Australii w pierwszym kwartale. W czwartym kwartale zeszłego roku gospodarka Australii rosła w tempie 2,7% rok do roku oraz 0,5% w ujęciu kwartalnym.
O godz. 8:00 Destatis pokaże dane na temat produkcji przemysłowej w Niemczech w kwietniu. Analitycy spodziewają się wyrównanego sezonowo wzrostu w ujęciu miesięcznym o 0,5%, po słabym odczycie z marca, kiedy produkcja spadła aż o -3,4% m/m.
O godz. 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje kwietniowe dane na temat bilansu handlu zagranicznego USA. Prognozy zakładają ujemny bilans (import wyższy niż eksport) na poziomie -75 bln USD, wobec -64,2 bln dolarów w marcu.
O godz. 15:00 rozpocznie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, po czerwcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Sama konferencja skupia więcej uwagi niż decyzja RPP (ze względu na to, że wiadomo jaka ona będzie), gdyż w słowach Adama Glapińskiego rynek będzie doszukiwał się sygnałów pierwszych obniżek stóp procentowych w Polsce.
O godz. 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady (BoC) w sprawie stóp procentowych. Analitycy nie spodziewają się zmiany oprocentowania. Ostatnia podwyżka stóp procentowych w Kanadzie miała miejsce w styczniu (4,50% stopy referencyjnej).
Czwartek, 8 czerwca
Czwartek będzie dniem wolnym od sesji handlowej w Polsce.
O godz. 01:50 opublikowane zostaną ostateczne dane na temat PKB Japonii w pierwszym kwartale. Szacunkowe dane w ujęciu zannualizowanym to 1,6%, wobec -0,1% w czwartym kwartale zeszłego roku.
O godz. 8:30 poznamy majowe dane na temat inflacji konsumenckiej na Węgrzech. Węgry są europejskim liderem inflacji, która w kwietniu wyniosła 24% w skali roku oraz 0,7% m/m. Majowy odczyt powinien przynieść nieznaczny spadek dynamiki wskaźnika CPI.
O godz. 11:00 Eurostat opublikuje ostateczne dane na temat wskaźnika PKB dla strefy euro w pierwszym kwartale. Wstępne dane przyniosły odczyt na poziomie 1,3% w skali roku oraz 0,1% w ujęciu kwartalnym. W poprzednim kwartale PKB wyniosło 1,8% r/r i 0% m/m.
Piątek, 9 czerwca
Ostatni dzień handlowy tygodnia rozpocznie się od odczytów inflacji konsumenckiej oraz producenckiej za maj w Chinach. W kwietniu inflacja CPI wyniosła 0,1% r/r zaś wskaźnik PPI -3,6% r/r.
O godz. 14:00 opublikowany zostanie protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w maju.
O 14:30 opublikowane zostaną majowe dane z rynku pracy w Kanadzie, w tym stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia.
Tekst przygotował FXMAG