Ropa Brent dynamicznie drożeje
Cena ropy naftowej jest o 10% wyższa niż jeszcze 3 miesiące temu. Obecnie, notowania kontraktów na ropę Brent przekraczają poziom 77,40 USD. Tymczasem, jeszcze w październiku było to znacznie mniej niż 70 USD.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej Brent na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy
Źródło: TradingView.
Ropa naftowa Brent swoje maksimum w 2024 roku osiągnęła w połowie kwietnia, kiedy przekroczyła poziom 91 USD. Z kolei minimum zaliczyła we wrześniu, kiedy spadła poniżej 70 USD za baryłkę.
Kluczowym zdarzeniem, które wpłynęło od wtorku na notowania ropy, była decyzja Arabii Saudyjskiej o podwyżce cen surowca dla odbiorców w Azji. Wówczas premia na baryłce ropy Arab Light wzrosła do 1,50 USD, przebijając tym samym o 60 centów prognozę.
Rosnące ceny ropy Brent – przyczyny i szerszy kontekst
Jednak to nie jedyna przyczyna wpływająca na obecne notowania ropy naftowej Brent. Równie istotnym czynnikiem okazał się spadek produkcji w ramach Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). W grudniu produkcja tej grupy spadła, przerywając dwumiesięczny trend wzrostowy. Zmniejszenie wydobycia ropy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zrównoważyło wyższe wydobycie w Nigerii i kilku innych krajach.
Dodatkowo Rosja, jeden z kluczowych producentów ropy naftowej, obniżyła swoją produkcję do poziomu 8,971 mln baryłek dziennie w grudniu.
Wzrost cen ropy odbywa się na tle rzekomo niższych eksportów ropy z Rosji, ponieważ eksport morski z zachodnich portów nadal spada w porównaniu do szczytu w październiku 2024 roku – powiedział Harry Tchilinguirian, analityk Onyx Capital Group.
Tchilinguirian uważa również, że wzrost cen prawdopodobnie został napędzony poprzez dane Amerykańskiego Instytutu Naftowego (API), który wykazał spadek zapasów ropy w USA o około 4 miliony baryłek, pomimo znacznych wzrostów zapasów benzyny i destylatów.
Bardzo ważnym elementem w prognozach dla rynku ropy jest potencjalne ożywienie popytu w Chinach. Stabilna sytuacja gospodarcza kraju środka powinna korzystnie wpłynąć na zwiększenie globalnego zapotrzebowania na ropę. Optymistyczny nastrój wydaje się utrzymywać, ponieważ ceny ropy wciąż rosną dzięki połączeniu wsparcia pogodowego, możliwych sankcji na Rosję oraz nadziei na ożywienie popytu w Chinach – stwierdził Tamas Varga, analityk z firmy brokerskiej PVM.
Tekst przygotował FXMAG