Kurs euro nie był tak tani od 7 lat. Notowania dolara spadają poniżej psychologicznej bariery.
Na początku listopada ubiegłego roku za jedno euro płacono ponad 4,36 PLN. Od tamtej pory złoty wyraźnie zyskał na wartości, a kurs spadł o niemal 20 groszy. To duża różnica jak na standardy rynku walutowego.
Wykres. Kurs euro do polskiego złotego – notowania EUR/PLN

Źródło: TradingView.
Siła złotego jest wyraźnie widoczna w parze z amerykańskim dolarem. W połowie stycznia kurs USD wynosił prawie 4,17 PLN, a obecnie spadł nieco poniżej 4 PLN. Widzimy więc, że w zaledwie kilka tygodni dolar mocno stracił na wartości. Jest już najtańszy od listopada ubiegłego roku.
Wykres. Kurs dolara do polskiego złotego – notowania USD/PLN

Źródło: TradingView.
Umocnienie złotego widać także w realnym efektywnym kursie wymiany. Jak podkreśla Roman Ziruk, starszy analityk rynkowy Ebury, polska waluta wzrosła w tym ujęciu o około 20% w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. To najwyższy poziom od globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku.
Skąd ta siła polskiego złotego?
Dobra passa złotego to efekt kombinacji kilku czynników. Przede wszystkim polska gospodarka wyróżnia się solidnymi fundamentami. Prognozy sugerują, że w 2025 roku tempo wzrostu PKB przyspieszy do 3,3%, w porównaniu do 2,8% prognozowanych na 2024 rok.
“Aktywność gospodarcza powinna w kolejnych latach jeszcze się wzmocnić, wspierana przez dużą absorpcję środków unijnych” – podkreśla Roman Ziruk.
Podstawowe czynniki wzrostu gospodarczego wróciły do „normalności”. Chodzi tu o sytuację bilansu płatniczego, aktywność gospodarczą oraz inflację. Dług publiczny w stosunku do PKB w Polsce pozostaje stosunkowo niski w porównaniu z innymi rozwiniętymi krajami. Rating utrzymuje się na wysokim poziomie.
W takich warunkach złoty ma duże szanse na dalsze umocnienie. PLN ma szansę stać się jedną z najmocniejszych walut rynków wschodzących:
“Silne partnerstwo Polski z USA, ograniczone powiązania z Chinami, brak zależności od surowców i zdrowe fundamenty sprawiają, że złoty jest dobrze przygotowany na drugą kadencję Trumpa” – mówi Roman Ziruk.
Ekspert zaznacza, że sprzyjające warunki gospodarcze, wysokie stopy procentowe i solidne fundamenty powinny wspierać złotego.
Jednocześnie kluczowym czynnikiem pozostaje ewentualne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.“
Tekst przygotował FXMAG