Waluty skandynawskie zaliczyły pokaźne spadki w ciągu ostatnich dwóch lat. Kurs korony norweskiej spadł o 25%, szwedzkiej o 20%, a duńskiej o 12%. Zarówno notowania NOK, jak i SEK oraz DKK są w silnym trendzie spadkowym. Tymczasem, polski złoty wciąż prezentuje swą siłę.
Korona szwedzka najtańsza od 16 lat
Kurs korony szwedzkiej do złotego połowie maja spadł do najniższego poziomu od 2008 roku. W rezultacie, korona SEK stała się najtańsza od 16 lat.
Skala zniżki SEK/PLN robi wrażenie, bo jest to ponad 20% w dwa i pół roku. Tłem do spadków kursu korony szwedzkiej była fatalna sytuacja w gospodarce szwedzkiej.
Gospodarka Szwecji mierzy się z recesją i poważnym spowolnieniem. Bezrobocie wynosi około 9% i jest sporym problemem dla rządzących.
Tymczasem, koniunktura w Polsce jest dobra, a prognozy dla naszej gospodarki są naprawdę solidne. Bank Morgan Stanley w nowej analizie zapowiada, że PKB Polski wzrośnie o 3,8% w 2025 roku. To wiatr w plecy dla polskiej waluty.
Może być jeszcze zbyt wcześnie, aby SEK umocniła się, ponieważ do tego potrzebne są dowody na to, że szwedzka gospodarka faktycznie osiąga lepsze wyniki niż jej europejscy odpowiednicy. – czytamy w analizie Credit Agricole.
Kurs korony szwedzkiej utrzymuje się w trendzie spadkowym. Kolejnym poziomem, do który mógłby potencjalnie przetestować kurs SEK/PLN jest 0,36 PLN.
Korona duńska (DKK) potaniała wobec złotego o ponad 12% w ciągu dwóch lat. W porównaniu do szwedzkiej i norweskiej waluty, zakres zniżki nie jest aż tak pokaźny, ale bez wątpienia dostrzegalny.
Kurs korony duńskiej do polskiego złotego w maju 2024 roku spadł do 0,57 PLN. Po raz ostatni na tym poziomie DKK była w lutym 2020 roku, zatem jeszcze tuż przed pandemią COVID.
Wiosną 2022 roku kurs DKK/PLN wspiął się chwilowo nawet do 0,67 PLN, ale już w 2023 roku spadł do 0,58 PLN. Początek 2024 roku przyniósł kontynuację zniżki. Trend kursu korony duńskiej do złotego jest nadal spadkowy.
Kolejnym wsparciem na wykresie DKK/PLN wydaje się być 0,566 PLN. Jego przebicie potencjalnie otworzyłoby drogę do kolejnej bariery na 0,555 PLN.
Tekst przygotował FXMAG