Kryzys klimatyczny i El Niño wywierają presję na światowy rynek kawy. Surowca jest coraz mniej, co winduje ceny. Perspektywy również nie napawają nadzieją na polepszenie sytuacji.
Kawa drożeje – w co warto zainwestować?
Kontrakty futures na kawę rosną w szybkim tempie. Te z kolei uzależnione są od zbiorów. Pomimo że wartość ta może się różnić, kryzys klimatyczny jest największą przeszkodą w zakładaniu nowych plantacji zarówno w Azji, jak i Ameryce Południowej czy Afryce. Poniższy wykres obrazuje 200% wzrost od kwietnia 2019 r. do lutego 2022 r. Kontrakty terminowe na kawę wystrzeliły w górę na poziomie 2,6045 USD za funt.
Jeszcze w czerwcu analitycy banku Citi rekomendowali inwestorom rozważenie długoterminowej transakcji kontraktami terminowymi na kawę na giełdzie Intercontinental Exchange (ICE), która obejmuje kupno kawy Arabica i sprzedaż Robusty. Od początku roku cena kawy wzrosła o 25%.
Produkcja spada na całym świecie
Pomimo że ostatnie zbiory w Brazylii napawały optymizmem, problemem jest skalowanie produkcji. Coraz większemu popytowi nie jest w stanie odpowiedzieć rynkowa podaż.
“Prognozuje się, że światowa produkcja kawy na rok 2023/24 będzie o 4,3 mln worków wyższa niż w roku poprzednim i wzrośnie do 174,3 mln. Oczekuje się, że wyższa produkcja w Brazylii i Wietnamie z nadwyżką zrównoważy zmniejszoną produkcję w Indonezji (…) Przy prognozie globalnej konsumpcji na poziomie rekordowych 170,2 mln toreb, oczekuje się, że końcowe zapasy pozostaną na niskim poziomie 31,8 mln toreb.” – wynika z raportu Coffee World Markets and Trade Report.
W produkcji kawy prym wiedzie 11 państw. Niekwestionowanym liderem jest Brazylia, gdzie roczna produkcja jest prawie dwukrotnie większa niż w będącym na drugim miejscu Wietnamie. Koszty produkcji w Brazylii sprawiają, że cena kawy jest ponadto wrażliwa na kurs dolara amerykańskiego w stosunku do realnego kursu walutowego Brazylii.
Z uwagi na wolumen produkcji, to warunki pogodowe i gospodarcze Brazylii przesądzają o wyznaczaniu ścieżki najmniejszego oporu światowych cen kawy. W Indonezji produkcję Robusty czeka kolejny słaby rok. Gorące i suche warunki wynikające z El Niño prawdopodobnie wpłyną na poziom cen. Zbiory tego gatunku są mniejsze o ok. 20%, niż oczekiwano.
Drogą inwestycyjną w zakresie ekspozycji na kawę są kontrakty terminowe futures i opcje futures ICE Arabica i Robusta. Analitycy wskazują, że w obecnych warunkach niedobory Robusty wywierają presję na wzrost cen Arabiki. Na podstawie danych Gro’s Drought Index El Niño w latach 2015-2016 wywołało największą suszę od 20 lat, destrukcyjnie wpływając na uprawy.
“Konsumenci zaczną widzieć spadek cen chleba i makaronu wraz ze spadkiem cen zbóż, ale ostatnią rzeczą, która spadnie, będzie cukier, kawa i słodycze” – skomentowała Kona Haque, kierownik ds. badań w ED&F Man.
Największy wzrost cen z pewnością odczują Europejczycy. Średnie spożycie na jedną osobę wynosi na Starym Kontynencie 7 kg. Dla porównania globalna średnia wynosi 2 kg.
Tekst przygotował FXMAG