Inflacja w Kanadzie mocno rozczarowała. Rynek liczył na spadek, a tymczasem wskaźnik pozostał na niezmienionym poziomie.
Inflacja w Kanadzie – jest spore zaskoczenie!
Inflacja CPI w listopadzie wyniosła 3,1% wobec prognozowanych 2,9% r/r. Miesięczna i roczna inflacja zasadnicza rosła w stałym tempie, odpowiednio 0,1% i 3,1%. Uczestnicy rynku prognozowali spadek.
Jak wynika z danych urzędu statystycznego, wolniejszy wzrost cen żywności został zrównoważony przez wzrost cen podróży. Po wyłączeniu zmiennych cen żywności i energii stawki rynkowe wzrosły o 3,5% w porównaniu ze wzrostem o 3,4% w ujęciu rocznym w październiku.
„Obcięta inflacja pozostaje również na poziomie 3,5% r/r, choć oczekiwano spadku do 3,3% r/r. Natomiast mediana CPI pozostaje na 3,4% r/r przy oczekiwaniu spadku do 3,3% r/r. Oczywiście nie zmienia to niczego w kontekście szczytu stóp procentowych w Kanadzie, ale jednocześnie może oddalać pierwszą obniżkę stóp. USD/CAD wyraźnie traci po publikacji, spadając poniżej 1,3350” – komentują analitycy XTB.
Szanse na obniżkę stóp procentowych przez Bank of Canada w przyszłym miesiącu spadły do 16,3% z 21,4%. Niemniej, rynki wciąż oczekują, że łagodzenie polityki pieniężnej rozpocznie się w kwietniu. Wszystko za sprawą inflacji bazowej, która podąża ścieżką projekcji wyznaczoną przez BoC. Według niej do połowy 2024 r. wskaźnik będzie oscylował wokół 3,5%, a następnie do końca 2025 r. zacznie spadać do celu wynoszącego 2%. Gubernator banku Tiffany Macklem powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że dojdzie do pierwszych obniżek stóp procentowych w przyszłym roku, o ile spadnie ona zgodnie z przewidywaniami.
Co dalej z kursem dolara kanadyjskiego?
USD/CAD spada do blisko 1,3350 po niestabilnych danych o inflacji w Kanadzie. Prawdopodobnie bank centralny zdecyduje się utrzymać wysokie stopy procentowe przez dłuższy czas.
„Biorąc pod uwagę nasz scenariusz recesji dla gospodarki kanadyjskiej na pierwszą połowę 2024 r., oczekujemy obecnie, że w nadchodzących kwartałach kurs USD/CAD wzrośnie w kierunku 1,45 i nie widzimy zbyt wiele miejsca na aprecjację CAD przed drugą połową 2024 r.” – komentują analitycy NBF.
„Spodziewamy się jednak pewnego odbicia po niedawnym osłabieniu dolara i dalszego wzrostu cen ropy w nowym roku. Będą one prawdopodobnie w pewnym stopniu przeciwdziałać sobie i dlatego spodziewamy się stosunkowo płaskiej ścieżki dla USD/CAD” – uważają z kolei ekonomiści Rabobanku.
Tekst przygotował FXMAG