Warszawski rynek nieruchomości przekracza kolejne granice. Wysokie zainteresowane tańszym segmentem mieszkań sprawia, że w ofertach pozostają droższe opcje. Rosną ceny ofertowe i transakcyjne.
Kupno mieszkania w Warszawie – będzie trudniej?
Trzeci kwartał br. z pewnością przez lata będzie wspominany przez osoby profesjonalnie związane z polskim rynkiem nieruchomości. Bezpieczny Kredyt 2% trafił na podatny grunt, zyskując rekordowe zainteresowanie ze strony konsumentów. Oczywiście to nie tylko zasługa samego programu, ale również otoczenia makroekonomicznego, które w wielu przypadkach blokowało wcześniej możliwość ubiegania się o finansowanie.
Jak wskazują autorzy Barometru Metrohouse i Credipass, eksplozji popytu towarzyszyła eksplozja cen. Analitycy informują o 27 tys. beneficjentów. To jednak nie tylko osoby, które “w normalnych warunkach” nie kwalifikowałyby się do programu. Widoczne było również wejście na rynek wcześniej niezdecydowanych klientów, którzy obawiając się wzrostu cen mieszkań, zdecydowali się na zakup. Sprecyzowane warunki inicjatywy dotyczą nabywania pierwszej nieruchomości. Efekt tego widzieliśmy na rynku, w październiku z 45% do 37% spadł odsetek osób kupujących nieruchomość w celach inwestycyjnych.
Zmiany w udziale inwestorów podkreśla również Tomasz Narkun, ekspert i analityk rynku nieruchomości. Odnotowano zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wynajmem, choć tutaj wiele zależy od lokalizacji. Niemniej, Narkun podkreśla, że na rynku wciąż widoczna jest obecność flipperów, którzy “biorą, szukają, flippują, obracają”. I „biorą kolejne mieszkania, po o wiele wyższych cenach licząc, że ten trend się nie zatrzyma”.
Zwiększają się różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym
Naturalnie zainteresowanie na rynku pierwotnym odbija się również na wtórnym. Coraz częściej dochodzi do konkursu ofert, gdyż zakupem zainteresowanych jest co najmniej kilka osób.
“W Warszawie szczególna aktywność klientów widoczna była w segmencie mieszkań pomiędzy 35 a 65 mkw (68%). W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku znacznie mniej transakcji przeprowadzono na metrażach do 35 mkw. Wynika to nie z braku zainteresowania takim mieszkaniami, ale ich niskiej podaży (…) W stolicy nie ma już prawie transakcji w cenach metra poniżej 9 tys. zł (tylko 2%), podczas gdy z 12 do 16% wzrósł odsetek lokali nabywanych przy cenie mkw wyższej niż 16 tys. zł” – komentują autorzy.
Jak wskazują eksperci, efekt Bezpiecznego Kredytu 2% to przede wszystkim wyprzedawanie się najtańszych mieszkań od deweloperów. W wielu lokalizacjach zaczyna ich po prostu brakować, pozostają na rynku natomiast te droższe, istotnie wpływając na średnie ceny.
“W III kw. 2023 r. już 34% sprzedanych nowych lokali z Warszawy kosztowało ponad 15 000 zł/m kw. W przypadku Gdańska i Krakowa, analogiczny wynik wynosił odpowiednio 31% oraz 20%. Warto dodać, że we wszystkich analizowanych mia- stach poza stabilną Łodzią eksperci RynekPierwotny.pl od- notowali w III kw. 2023 r. wzrost odsetka sprzedawanych mieszkań, które kosztowały u deweloperów ponad 15 000 zł/m kw. Taki kwartalny wzrost udziału sprzedażowego był najbardziej widoczny w przypadku Warszawy (zmiana o 8 punktów procentowych – p.p.), Krakowa (+7 p.p.) oraz Gdań- ska (+12 p.p.)” – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Tekst przygotował FXMAG