- Czym zajmuje się Comarch? Po ile są akcje?
Będzie squeeze out na akcjach Comarchu
Sukcesem dla wzywających zakończyło się wezwanie na akcje Comarchu. Porozumienie akcjonariuszy, w skład którego wchodzi Rodzina Filipiak, Fundusz CVC Capital Partners Fund IX oraz Anna Prokop. Przekroczyło próg 95% ogółu głosów w spółce.
“Po rozliczeniu wezwania na 100% akcji Comarchu, wzywający – Rodzina Filipiak wraz z Funduszem CVC Capital Partners Fund IX oraz Anną Prokop – posiadają łącznie akcje reprezentujące 98% kapitału i 98,9% ogólnej liczby głosów spółki” – czytamy w komunikacie. Po wezwaniu, porozumienie akcjonariuszy będzie miało 7 973 346 akcji, co daje łącznie 14 966 946 głosów.
Celem transakcji było uzyskanie przez wzywających większości głosów w Comarch. Co umożliwiłoby wycofanie akcji firmy z rynku regulowanego oraz dalszy rozwój jako spółki prywatnej. Oczywiście cel ten został osiągnięty.
Teraz, po nabyciu 98% akcji w wezwaniu, wzywający planują przeprowadzenie przymusowego wykupu pozostałych akcji spółki (procedura 'squeeze out’). A następnie złożenie wniosku o ich delisting.
„Za nami długi i skomplikowany proces wezwania. Zakończyliśmy go z sukcesem, dlatego teraz możemy skupić się na dalszym rozwoju spółki. Przed nami wiele wyzwań, ale głęboko wierzę, że przed spółką otwierają się nowe możliwości”. Mówiła przewodnicząca rady nadzorczej Comarchu, Elżbieta Filipiak.
„Rozpoczyna się nowy rozdział w historii Comarchu, od teraz wspólnie z Funduszem CVC Capital Partners. Wesprzemy spółkę w jej dalszym procesie rozwoju, wnosząc nasz unikalny know-how i znaczące środki finansowe, pozwalające na zwiększenie skali jej działalności zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach międzynarodowych” – powiedział Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners.
Na czym polega squeeze out (przymusowy wykup akcji)?
Jeśli spółka decyduje się na wycofanie z giełdy z własnej inicjatywy, proces zazwyczaj zaczyna się od ogłoszenia wezwania na sprzedaż akcji przez jednego z kluczowych akcjonariuszy lub grupę akcjonariuszy większościowych. W takim wezwaniu ustalana jest sztywna cena skupu akcji. Wówczas akcjonariusze nie mają obowiązku sprzedaży posiadanych przez siebie akcji.
Aby ogłosić przymusowy wykup akcji (squeeze out), należy zdobyć przynajmniej 95% wszystkich akcji. Natomiast, aby spółka mogła zostać usunięta z giełdy, konieczne jest zgromadzenie wszystkich akcji. Akcjonariusze większościowi (czyli posiadający łącznie co najmniej 95% kapitału zakładowego w spółce akcyjnej) „wymuszają” na akcjonariuszach mniejszościowych odpłatną sprzedaż posiadanych przez nich udziałów w spółce, bez konieczności uzyskiwania ich zgody.
Tekst przygotował FXMAG