Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Poniedziałek, 17 kwietnia
Pierwszy dzień handlowy nowego tygodnia nie będzie zbyt obfity w publikacje makroekonomiczne. Na sesji europejskiej warto zwrócić uwagę na finalny marcowy odczyt inflacji konsumenckiej we Włoszech (o godz. 10:00) – wstępne dane pokazały znaczący spadek dynamiki cen, zarówno w skali roku, jak i w ujęciu miesięcznym: 7,7% r/r oraz -0,3% m/m, wobec 9,1% w skali roku i 0,2% m/m w lutym.
O godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane na temat marcowej inflacji bazowej. Po raz kolejny nie powinniśmy spodziewać się optymistycznych odczytów – niemal na pewno wyznaczony zostanie kolejny historyczny szczyt wskaźnika inflacji z wyłączeniem cen żywności i energii, co na ostatniej konferencji przyznał sam prezes NBP, Adam Glapiński. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 12,2% w skali roku, wobec równych 12% w lutym oraz 11,7% r/r w styczniu.
Na poniedziałkowej sesji nie znajdziemy istotnych publikacji makroekonomicznych z USA – o 14:30 opublikowany zostanie kwietniowy odczyt indeksu NY Empire State, obrazujący nastroje prezesów i managerów dużych firm produkcyjnych ze stanu Nowy Jork. Prognozy analityków zakładają odczyt na poziomie -16 pkt., wobec -24 pkt. odnotowanych w marcu (odczyt poniżej 0 oznacza pogorszenie koniunktury).
Wtorek, 18 kwietnia
Wtorkowa sesja rozpocznie się od serii istotnych danych z chińskiej gospodarki. O godz. 4:00 opublikowane zostaną odczyty wskaźnika PKB Chin za pierwszy kwartał 2023 – analitycy prognozują poprawę tempa wzrostu gospodarczego i odczyt na poziomie 2,2% w ujęciu kwartalnym oraz 4% w skali roku. W Q4 zeszłego roku chińska gospodarka zanotowała wzrost o 2,9% w skali roku oraz stagnację w skali kwartalnej. O tej samej godzinie poznamy również dane na temat marcowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej Chin.
O godz. 8:00 Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii opublikuje serię danych z brytyjskiego rynku pracy. Opublikowane zostaną odczyty na temat marcowej stopy bezrobocia i liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a także dane na temat średniego wynagrodzenia (z bonusami i bez) za luty.
Środa, 19 kwietnia
Na środowej sesji opublikowane zostaną lutowe dane na temat produkcji przemysłowej Japonii (o godz. 6:00). Prognozowany odczyt (po wyrównaniu sezonowym) to 4,5% m/m, wobec spadku o -5,3% m/m w styczniu.
O godz. 8:00 opublikowany zostanie komplet marcowych danych na temat brytyjskiej inflacji. Będą one obejmować dane na temat wskaźnika CPI (prognozowany odczyt 9,8% w skali roku, wobec 10,4% r/r w lutym) oraz inflacji bazowej (oczekiwane 6% r/r, wobec 6,2% r/r w lutym). Oprócz tego poznamy odczyty inflacji producenckiej (w tym bazowej PPI) i inflacji RPI, czyli obejmującej również koszty obsługi kredytu (oczekiwane 13,3% r/r, wobec 13,8% r/r w lutym).
Czwartek, 20 kwietnia
Na czwartkowej sesji poznamy dane na temat bilansu handlu zagranicznego w Japonii za marzec (publikacja o godz. 01:50).
O godz. 8:00 Destatis opublikuje marcowe dane na temat inflacji producenckiej w Niemczech. Prognozowany przez analityków odczyt PPI to 9,9% w skali roku, wobec 15,8% r/r zanotowanych w lutym.
O godz. 14:30 opublikowany zostanie kwietniowy indeks Fed z Filadelfii, obrazujący nastroje przedsiębiorców w rejonie Pensylwanii. Prognozowany odczyt to -20 pkt., wobec -23,2 pkt. odnotowanych w marcu.
Piątek, 21 kwietnia
Na zakończeniu nadchodzącego tygodnia handlowego poznamy marcowe dane na temat inflacji w Japonii (publikacja o 01:30). Prognoza analityków dla inflacji bazowej zakłada utrzymanie rocznej dynamiki na poziomie 3,1%, identycznym jak w lutym.
O godz. 8:00 poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.
W piątek poznamy też wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz strefy euro (publikacja przed 10:00), a także Wielkiej Brytanii (publikacja o 10:30).
O 10:00 GUS pokaże marcowe dane z polskiego rynku pracy – odczyty poziomu zatrudnienia oraz wynagrodzeń.
Tekst przygotował FXMAG