Na warszawskiej giełdzie zadebiutował wicelider rynku deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Akcje spółki dynamicznie zyskują, a samo IPO cieszyło się znacznym zainteresowaniem.
Murapol na giełdzie – debiut gorąco przyjęty przez inwestorów
Akcje Murapol wystrzeliły na początku pierwszej sesji notowań na GPW. Tuż po otwarciu, notowania wystrzeliły do 38,40 PLN, a cena otwarcia wyniosła 37,50 PLN. Zatem, w porównaniu do ceny IPO na poziomie 33 PLN, jest to zwyżka kursu akcji Murapolu o nawet 15%!
Murapol nie jest małym graczem. Firma jest obecnie drugim największym w Polsce deweloperem mieszkaniowym w Polsce ustępując tylko Dom Development. Spoglądając na dane z III kwartału 2023 roku, Murapol dokonał sprzedaży 939 mieszkań, podczas gdy Dom Development sprzedał 1081.
Narastająco od stycznia do września, sprzedaż Murapolu osiągnęła liczbę 2478 lokali, również tuż za Dom Development z wynikiem 2926 sztuk.
Debiut Murapol na GPW nastąpił o ofercie publicznej, której wartość finalnie osiągnęła rozmiar 404 mln PLN. Spółka wkroczyła na notowany rynek z przytupem, a kapitalizacja oszacowana na podstawie IPO wyniosła 1,35 mld PLN.
Efekt pierwszej sesji szybko napompował ją do dużo większych rozmiarów. Już kilka minut po jej rozpoczęciu, wartość rynkowa Murapolu osiągnęła 1,57 mld PLN. W rezultacie, stała się ona dość szybko 54. największą spółką na GPW.
“Od ponad 22 lat Grupa Murapol z sukcesem współtworzy polski rynek mieszkaniowy, a dzisiaj dołącza do grona spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To dla nas szczególny dzień. Rozpoczynamy nowy etap w rozwoju naszej firmy, z nowymi akcjonariuszami na pokładzie” – skomentował prezes Grupy Murapol, Nikodem Iskra.
“Giełda to krok niewątpliwie otwierający nowe możliwości rozwoju, zwłaszcza w relacjach z rynkami finansowymi i akcjonariuszami spółki” – dodał. – “Giełda to krok niewątpliwie otwierający nowe możliwości rozwoju, zwłaszcza w relacjach z rynkami finansowymi i akcjonariuszami spółki”
Murapol chce zaoferować wypłatę dywidendy inwestorom już w 2024 roku. Spółka zamierza przeznaczyć na to minimum 200 mln PLN.
Natomiast od 2025 roku ma to być co najmniej 200 mln PLN oraz nie mniej niż 75% skonsolidowanego zysku netto uzyskanego w poprzednim roku obrotowym.
Najgłośniejsze IPO w Polsce od lat?
Pojawienie się Murapolu na notowanym rynku warszawskiej giełdy jest najgłośniejszym IPO od 2 lat. Powód jest prosty: na GPW od długiego czasu nie było IPO.
Tymczasem, na NewConnect w 2023 roku mieliśmy już 14 nowych spółek na giełdzie. Jedno IPO miało miejsce wczoraj, relacjonowaliśmy je w tym artykule: Spektakularny debiut na giełdzie! Kurs spółki o 65% w górę
Debiut Murapolu na GPW przerwał passę ponad półtora roku bez nowego IPO na głównym rynku warszawskiej giełdy. Przed dwoma miesiącami sytuację skomentował dla FXMAG analityk DM BOŚ, Konrad Ryczko.
“W ciągu ostatniego 1,5 roku na rynku regulowanym w Warszawie pojawiali się jedynie emitenci przechodzący z NewConnect. Pomimo paru prób nie doszło do wprowadzenia nowych spółek w formie IPO. Z drugiej strony byliśmy świadkami kilku delistingów (opuszczenia parkietu), co teoretycznie powinno świadczyć o relatywnie niskich poziomach wycen. W praktyce jednak możemy mówić o pewnej słabości popytu na rynku pierwotnym. Problemy te widoczne były również na rynkach zagranicznych, jednak nie w takiej skali” – stwierdził Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, w wypowiedzi dla FXMAG.
Tekst przygotował FXMAG