Gustavo Petro, prezydent Kolumbii po raz kolejny zasugerował, że legalizacja kokainy może ograniczyć jej konsumpcję i zmniejszyć zyski organizacji przestępczych. Petro dodał również, że, jego zdaniem, kokaina jest nielegalna tylko ze względu na jej produkcję w Ameryce Łacińskiej.
Wypowiedź prezydenta pojawiła się w czasie intensywnych napięć dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Kolumbią.
Petro odmówił w ubiegłym tygodniu przyjęcia deportowanych Kolumbijczyków z terenów USA. W odpowiedzi Donald Trump zapowiedział wprowadzenie awaryjnych taryf handlowych, a także zawieszenie wydawania wiz dla kolumbijskich urzędników oraz ich rodzin. Pojawiły się również zaostrzenia kontroli celnych i granicznych dla wszystkich obywateli Kolumbii.
„Te środki będą obowiązywać, dopóki Kolumbia nie spełni swoich zobowiązań i nie zacznie przyjmować deportowanych obywateli” – przekazał Departament Stanu USA w oświadczeniu.
Ostatecznie porozumienie zostało osiągnięte. Jednak Petro skrytykował Donalda Trumpa, dając do zrozumienia, że groźby prezydenta USA nie robią na nim wrażenia.
„Zostałem poinformowany, że nałożysz 50% cła na import owoców naszej ludzkiej pracy. Zrobię to samo”, skomentował Gustavo Petro w obszernym wpisie skierowanym do Donalda Trumpa na platformie X.
„Kokaina nie jest gorsza od whisky”, mówi prezydent Kolumbii
Gustavo Petro w niedawnej wypowiedzi miał wyznać również, że kokaina powinna być sprzedawana tak, jak alkohol. „Naukowcy przeanalizowali to: kokaina nie jest gorsza od whisky”, powiedział prezydent Kolumbii.
„Jeśli ktoś chce pokoju, biznes [handlu narkotykami – przyp. red] musi zostać zlikwidowany. Można by go łatwo rozwiązać, gdyby zalegalizowano kokainę na całym świecie. Byłaby sprzedawana jak wino”, dodał.
Dla kontrastu Petro wskazał, że fentanyl, który przyczynia się do kryzysu opioidowego w Stanach Zjednoczonych, „zabija Amerykanów, ale nie jest produkowany w Kolumbii”.
Zażywanie kokainy, jak podaje Pan American Health Organization (PAHO), wiąże się z silnym narażeniem na problemy związane zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym.
„Wielokrotne zażywanie dużych dawek kokainy może prowadzić do psychozy. Istnieje również znaczne ryzyko powikłań toksycznych, przedawkowania i nagłej śmierci, zwykle z powodu niewydolności serca. Połączenie z alkoholem znacznie zwiększa toksyczność dla układu sercowo-naczyniowego i wątroby”, podaje PAHO.

Źródło: Our World in Data
Tekst przygotował FXMAG