Gospodarka brytyjska znajduje się w tarapatach.
Rosnące stopy procentowe, niekorzystna dynamika fiskalna oraz perspektywa wzrostu gospodarczego – te problemy osłabiły funta. Brytyjski bank centralny walczy z inflacją właśnie przez utrzymywanie wysokich stóp procentowych. Jednak ten sposób wywołuje duże niezadowolenie zarówno ze strony rządu jak i społeczeństwa.
Prezes Banku Anglii Andrew Bailey zapowiedział, że na kolejnym posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC), które odbędzie się w czwartek 6 lutego, zostanie ogłoszona obniżka stopy procentowej z 4,75% do 4,5%. Byłaby to pierwsza obniżka stóp procentowych od listopada 2024.
Na spadek kursu dolara względem funta pod koniec roku 2024 miała wpływ przede wszystkim wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Bank of America wskazywał, w połowie stycznia, że cięcia stóp procentowych nie będą mieć miejsca, w związku ze stabilną sytuacją na amerykańskim rynku pracy.
„Amerykańscy inwestorzy znacznie ograniczyli swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp w nadchodzących miesiącach” – zauważyli analitcy Credit Agricole.
Po zaprzysiężeniu nowego-starego prezydenta USA, otwartych zapowiedziach stopniowych obniżek stóp procentowych przez członka Fed-u Christophera Wallera, oraz konferencji Jerome Powella, który podkreślił niezależność prowadzonej przez niego instytucji, nastroje się uspokoiły.
„Komisja w dużej mierze czeka na wprowadzenie w życie nowej polityki. Nie wiemy, co stanie się z cłami, imigracją, polityką fiskalną i polityką regulacyjną. Najpierw musimy pozwolić na sformułowanie tej polityki, zanim w ogóle będziemy mogli dokonać wiarygodnej oceny ich konsekwencji dla gospodarki. Na razie wcale nie dzieje się tak wiele” – powiedział szef Fed na konferencji 29 stycznia.
”Dopóki dane dotyczące inflacji będą dobre lub będą podążać tą ścieżką, to z pewnością przewiduję obniżki stóp procentowych wcześniej, niż rynki to wycenią”. Ocenił w styczniowej rozmowie z CNBC, Christopher Waller
Spokój przerwała decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na Meksyk, Kanadę i Chiny
Kurs funta względem dolara tąpnął w czasie poniedziałkowego otwarcia. To efekt weekendowej decyzji Trumpa. Aktualnie kurs funta odrabia straty, kosztując ok. 1,236 USD.
Wykres: kurs funta względem dolara po decyzji Trumpa

Źródło: Trading View
Z kolei względem złotego brytyjska waluta wzrosła w ciągu pięciu dni o 1,58%. Kurs średni NBP z 3 lutego wynosi 5,08 zł.
Wykres: na przełomie stycznia i lutego 2025 kurs funta względem złotego zanotował wzrost

Źródło: Trading View
Tekst przygotował FXMAG