Ceny żywności mierzone przez FAO, organ ONZ, okazały się najniższe od 3 lat. To już siódmy z rzędu miesiąc ich spadku. Tymczasem, produkty spożywcze na półkach w sklepach w Polsce wciąż drożeją
Ceny żywności są najniższe od 3 lat, wynika z danych FAO
Indeks światowych cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych spadł w lutym siódmy miesiąc z rzędu, ponieważ niższe ceny wszystkich głównych zbóż z nawiązką zrównoważyły rosnące ceny cukru i mięsa.
Indeks cen FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), który śledzi hurtowe ceny żywności będące przedmiotem światowego obrotu, wyniósł średnio 117,3 punktu w lutym. To mniej niż 118,2 punktów w poprzednim miesiącu.
Odczyt z lutego 2024 roku był najniższy od 3 lat! Po raz ostatni tak niski odczyt indeksu cen żywności FAO obserwowaliśmy w lutym 2021 roku.
To także siódmy z rzędu miesiąc spadku globalnych cen żywności. Zniżkę tą napędzały przede wszystkim taniejące zboża, choć cukier i mięso podrożały.
Wartość indeksu cen żywności FAO spadła w lutym o 0,7% w porównaniu ze styczniem. Była także o 10,5% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.
Indeks FAO mierzy ceny rynkowe podstawowych towarów żywnościowych, które potem wykorzystywane są do produkcji produktów na półki. Zatem, może minąć jeszcze trochę czasu zanim ten impuls przełoży się na ceny oferowane w sklepach.
Jednak producenci już teraz powinni odczuć niższe ceny surowców żywnościowych. Trzeba przyznać jednak, że często cena samego towaru, z którego wykonywane jest produkt, to tylko ułamek kosztów przetworzonych produktów końcowych.
Która żywność potaniała?
Indeks cen żywności FAO składa się z 5 zasadniczych kategorii: cukru, zbóż, olejów roślinnych, mięsa i nabiału.
To zboża potaniały najmocniej, bo o 5% w ciągu miesiąca i aż 22,4% w porównaniu z lutym ubiegłego roku.
Zniżkę kategorii zbóż napędzała przecena kukurydzy. Jak stwierdzili eksperci FAO, miała ona miesjcu „w obliczu oczekiwań dużych zbiorów w Ameryce Południowej i konkurencyjnych cen oferowanych przez Ukrainę”. Ceny pszenicy spadły z powodu silniejszego rosyjskiego eksportu. Zniżkowały również ceny ryżu.
“Poza istotnymi zakupami w Indonezji, popyt na świeży import ryżu pozostawał ogólnie powolny, a u niektórych dostawców rozpoczęły się nowe zbiory” – czytamy w komunikacie FAO.
Oleje roślinne również w dużej mierze potaniały z powodu obfitych zbiorów w Ameryce Południowej. Ceny olejów roślinnych okazały się mniejsze w lutym o 1,3% w porównaniu ze styczniem. To 11% poniżej poziomów sprzed podobnego okresu rok temu w związku z perspektywami obfitych dostaw w Ameryce Południowej. Olej rzepakowy i słonecznikowy również potaniały.
Tekst przygotował FXMAG