Cena złota 2025: prognozy dla kruszcu w górę
Obecnie cena złota notowana jest w okolicach 2640 USD za uncję. Od początku roku notowania wzrosły już o prawie 30%. Natomiast w porównaniu do 2022 roku kurs jest wyżej o niemal 50%
Mimo tych znaczących wzrostów, analitycy Goldman Sachs podnieśli prognozę cen złota, z 2,7 tys. USD za uncję do 2,9 tys. USD za uncję na początku 2025 roku.
Wyższa prognoza Goldmana uzasadniona jest dwoma powodami.
- Po pierwsze, ekonomiści z Goldmana przewidują szybsze spadki krótkoterminowych stóp procentowych na Zachodzie i w Chinach.
- Po drugie, zakupy banków centralnych z rynków wschodzących na londyńskim rynku pozagiełdowym (OTC) nadal fundamentalnie napędzają wzrost cen. Uważają, że zakupy pozostaną na wysokim poziomie.
Według prognozy Goldman Sachs, umiarkowane, ale wciąż istotne zakupy banków centralnych na londyńskim rynku pozagiełdowym (OTC) odpowiadać będą za około 2/3 przewidywanego wzrostu ceny złota do 2900 USD za uncję na początku 2025 roku.
Pozostałą 1/3 wzrostu spowodować ma stopniowy wzrost przepływów do funduszy ETF po dalszych obniżkach stóp procentowych przez Fed. Ekonomiści spodziewają się, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie dalej cięła stopy.
W opracowaniu wskazano również, że prognoza opiera się na zasadzie, iż 100 ton popytu fizycznego podnosi ceny złota o co najmniej 2,4%.
Goldman Sachs zwraca uwagę na rolę tzw. tajemniczego nabywcy.
Jak podkreślają analitycy, cena złota wzrosła o 47% od 2022 roku. To niezwykłe osiągnięcie miało miejsce pomimo rosnących stóp procentowych, które zazwyczaj prowadzą do niższych cen tego kruszcu. W ich ocenie to właśnie „tajemniczy” nabywca był motorem napędowym tego wzrostu. Analitycy sugerują, że tym tajemniczym nabywcą mogą być banki centralne z rynków wschodzących.
Wykres. „Tajemniczy” nabywcy złota podnieśli ceny i zresetowali relacje między cenami złota a stopami procentowymi.
Po przeprowadzeniu analizy strukturalnie wyższego popytu ze strony banków centralnych Goldman Sachs opracował prognozę dotyczącą popytu na złoto przez banki centralne na londyńskim rynku pozagiełdowym (OTC).
Prognoza wskazuje, że zakupy złota przez banki centralne z rynków wschodzących przyczyniają się do wzrostu notowań od 2022 roku. Analiza popytu banków centralnych i innych instytucji na londyńskim rynku OTC pokazuje, że zakupy pozostały mocne do lipca 2024 roku, osiągając około 730 ton od początku roku. Widać zatem, że według obliczeń Goldmana popyt na złoto wciąż pozostaje silny.
Goldman w swojej prognozie zwraca również uwagę na ryzyko geopolityczne oraz kluczową rolę złota jako zabezpieczenia przed wstrząsami.
“Postaw na złoto” – mówi Goldman
Podsumowując, rekomendacja Goldman Sachs dotycząca dalszego wzrostu cen złota opiera się na trzech filarach:
1) stopniowym wzroście spowodowanym niższymi globalnymi stopami procentowymi,
2) strukturalnie wyższym popycie ze strony banków centralnych,
3) zaletach złota jako zabezpieczenia przed wstrząsami geopolitycznymi, takimi ryzyko zależności od Fed, obawy o zadłużenie, ryzyko finansowe oraz recesyjne.
Tekst przygotował FXMAG