- Czym jest wskaźnik PMI i jaka wartość wskaźnika jest zadowalająca?
Przemysł w Europie pod presją: gorzej niż lepiej, mówią dane
Francuski przemysł wciąż boryka się ze spowolnieniem, a najnowsze dane nie przynoszą optymizmu. Ostateczny wskaźnik PMI za październik wyniósł 44,5 pkt, co stanowi gorszy wynik niż we wrześniu, kiedy to wskaźnik wynosił 44,6 pkt. Odczyt ten jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami, a także gorszy od prognoz analityków, które wynosiły 44,9 pkt
Przypomnijmy, że indeks PMI dla przemysłu jest co miesiąc tworzony na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm produkcyjnych. Oceniają oni, jak zmienia się sytuacja w swoich przedsiębiorstwach, na przykład w zakresie produkcji, zamówień, zatrudnienia czy dostaw. Wynik powyżej 50 punktów sugeruje rozwój sektora, natomiast wynik poniżej 50 oznacza spowolnienie.
W kontekście Francji warto zwrócić uwagę, że problemy dotyczą nie tylko przemysłu, ale całej gospodarki. Niedawno pisaliśmy o kryzysie deficytu i „negatywnej” ocenie francuskiej gospodarki przez agencję ratingową Fitch. Agencja twierdzi, że tegoroczny deficyt budżetowy Francji najprawdopodobniej przekroczy 5% PKB, a istnieje ryzyko, że podobna sytuacja wystąpi również w przyszłym roku. Kraj boryka się także z ogromnym zadłużeniem.
U naszego zachodniego sąsiada wciąż brak zmian, choć pojawiają się pozytywne tendencje. Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech wyniósł 43 pkt. Mimo, że jest to zdecydowanie poniżej satysfakcjonującego poziomu, dane te nieco zaskoczyły ekspertów. W zeszłym miesiącu osiągnięto poziom 40,6 pkt, a pierwsze szacunkowe odczyty wskazywały na 42,6 pkt.
Włoski PMI również wypadł słabo. Październikowy wynik wciąż wskazuje wartości poniżej 50 pkt, osiągając 46,9 pkt. To wartość niższa zarówno od prognoz ekspertów (48,8 pkt), jak i poprzedniego odczytu (48,3 pkt).
Generalnie sytuacja w europejskim przemyśle wciąż jest oceniana negatywnie. W październiku 2024 roku indeks PMI dla przemysłu w strefie euro wyniósł 46 pkt, co jest nieco lepszym wynikiem od szacowanego odczytu 45,9 pkt oraz wyższym od wrześniowego poziomu 45 pkt. Mimo tych nieco lepszych rezultatów produkcja nadal pozostaje najsłabszym ogniwem gospodarki strefy euro.
PMI dla polskiej gospodarki.
W październiku wskaźnik ten przebił oczekiwania, osiągając 49,2 pkt, co jest najwyższym wynikiem od kwietnia 2022 roku. PMI w Polsce poprawił się już czwarty miesiąc z rzędu.
„To ożywienie może nie być trwałe, bo wciąż spada liczba zamówień. Koszty produkcji obniżyły się, a ceny wyrobów gotowych spadły najszybciej od 7 miesięcy. Indeks PMI zbliża się do neutralnego poziomu 50 pkt., jednak przyszłość pozostaje niepewna, głównie ze względu na słabą koniunkturę w Niemczech”. – komentowali eksperci z PKO.
„PMI w polskim przemyśle zaskoczył pozytywnie. W X wzrósł do 49,2pkt. z 48,6 we wrześniu. Wśród ankietowanych firm, pierwszy raz od 2,5 roku przeważają te notujące wzrost produkcji oraz zatrudnienia. W prognozach nowych zamówień łącznych nadal przeważają pesymiści, ale w eksporcie rosną w silę optymiści” – stwierdzili ekonomiści banku ING.
Tekst przygotował FXMAG