Kurs korony szwedzkiej do złotego: odreagowanie
W sobotę 5 października za jedną koronę szwedzką trzeba zapłacić około 38 gr.
Przypomnijmy, że kurs SEK/PLN przechodzi trudny okres. Jeszcze w listopadzie 2021 roku notowania szwedzkiej waluty oscylowały wokół 0,46 PLN. Od tamtego czasu kurs spadł o około 19%. Pomijając lata 2023 i 2024, obecny poziom jest najniższy od czasu kryzysu finansowego z 2009 roku.
Jednak w ostatnich tygodniach obserwujemy odbicie korony – od 23 września zyskała ona około 1,6% względem złotego.
Warto również zauważyć, że we wrześniu korona umocniła się także wobec euro i dolara.
Prognoza dla korony szwedzkiej: po ile będzie SEK?
Eksperci z Natixis Groupe BPCE prognozują, że kurs EUR/SEK w ciągu najbliższych 12 miesięcy spadnie do poziomu 11,15. Natomiast notowania USD/SEK mogą zejść w okolice 9,87.
Analitycy zwrócili uwagę na ostatnie decyzje banku centralnego Szwecji. 25 września, po raz trzeci w tym roku, wszyscy członkowie zarządu Riksbanku głosowali za obniżeniem stopy procentowej o 25 punktów bazowych, do poziomu 3,25%.
“Tempo obniżek stóp wydaje się zatem przyspieszać w porównaniu z tym, co ogłoszono wcześniej, w jaskrawym kontraście z ostrożnością wykazaną przez Europejski Bank Centralny”. Wskazują ekonomiści z Natixis.
Gospodarce Szwecji sprzyja spadająca inflacja. W sierpniu inflacja bazowa, mierzona wskaźnikiem CPIF, spadła poniżej oficjalnego celu 2%, osiągając 1,9% r/r. To skłoniło Riksbank do obniżenia prognoz inflacji na 2024 rok. Do 1,7% (z wcześniejszych 2% w czerwcu) oraz na 2025 rok do 1,6% (z 1,8%).
Warto jednak podkreślić, że „chociaż nastąpiło szybsze niż oczekiwano spowolnienie inflacji, to ożywienie gospodarcze było wolniejsze niż zakładano„. Riksbank obniżył prognozę wzrostu PKB na 2024 rok do 0,8% (wcześniej 1,1%) z oczekiwanym odbiciem do 1,9% w 2025 roku (wcześniej 1,7%). Zauważają ekonomiści.
Problemem może być wysoki poziom bezrobocia
Chociaż niższe stopy procentowe i spadająca inflacja mogą poprawić sytuację gospodarstw domowych i firm, analitycy Natixis zwracają uwagę, że stopa bezrobocia pozostanie na wysokim poziomie. Prognozy wskazują, że wyniesie ona 8,4% w latach 2024 i 2025 oraz 8% w 2026 roku
Z kolei analitycy z QCAM Currency Asset Management pozostają neutralnie nastawieni do szwedzkiej korony.
“Szanse na miękkie lądowanie i spadające stopy procentowe poprawiły się, a obciążenie sektora mieszkaniowego stopniowo maleje. Ale niepewność zewnętrzna pozostaje wysoka, a SEK jest podatny na pogorszenie nastrojów ryzyka” – czytamy w raporcie.
“Wszystkie sygnały strategiczne zostały utrzymane bez zmian, a równowaga wszystkich pozycji strategicznych pozostaje nieznacznie długa dla SEK” – podkreślają. Przypomnijmy, że pozycja długa to strategia inwestycyjna zakładająca wzrost kursu. Sezonowość wskazuje, że od końca września do połowy listopada możliwe będzie umocnienie SEKa – mówili analtycy z XTB.
Tekst przygotował FXMAG