Hossa i bessa – co to za zjawiska? Jak wpływają na trading? W artykule podpowiadamy, jak interpretować te przeciwstawne wydarzenia giełdowe. Sprawdź, z czego wynikają i jakie są ich konsekwencje. Poznaj lepiej zagadnienia związane z bessą i hossą!
Bessa – co to za zjawisko?
Rynki giełdowe charakteryzują się dużą zmiennością. Wpływają na to m.in. wydarzenia polityczne, trendy w gospodarce, a nawet wiadomości dotyczące danej branży czy sektora. Wynikiem lokalnych i globalnych zdarzeń są dwa przeciwstawne zjawiska giełdowe – hossa i bessa.
Bessa to czas, gdy na rynku wytwarza się sceptyczna lub nawet pesymistyczna atmosfera. Inwestorzy wolą wtedy sprzedawać niż kupować, w szczególności ryzykowne aktywa. Bessa, określana także jako rynek niedźwiedzia, charakteryzuje się silną tendencją do obniżki notowań giełdowych. Inwestorzy nastawieni „niedźwiedzio” oczekują spadku cen większości akcji.
Bessa na giełdzie może wynikać z kilku czynników. Najczęściej jest pokłosiem recesji ekonomicznej, gdy wyhamowuje wzrost gospodarczy, co z kolei przekłada się na spadek PKB. Recesja to stan, gdy produkt krajowy brutto zniżkuje przez co najmniej dwa następujące po sobie kwartały. Innym aspektem wpływającym na bessę może być np. wzrost stóp procentowych czy ogólna tendencja do pogorszenia nastawienia na danym rynku.
Warto pamiętać, że bessa jest naturalnym zjawiskiem giełdowym, które poniekąd dyscyplinuje inwestorów i przestrzega przed przesadnym optymizmem. W czasie bessy inwestycje są ostrożniejsze i skoncentrowane przede wszystkim na zminimalizowaniu utraty kapitału.
Czym jest hossa na giełdzie?
Odwrotność bessy, czyli hossa (rynek byka), to stan, gdy na rynku panują wzrosty. Inwestorzy patrzą optymistycznie na przyszłe inwestycje i mają przekonanie co do zbliżających się zwyżek. Warto podkreślić, że z hossą mamy do czynienia, gdy te pozytywne tendencje są długotrwałe i silne, a notowania papierów wartościowych w tym czasie stabilnie rosną.
W czasie hossy to kupujący kontrolują rynek i odgrywają na nim większą rolę. Inwestorzy są skłonni do zakupów, licząc na zysk, a ogólne nastroje rynkowe są optymistyczne. Szacuje się, że hossa ma miejsce, gdy następują wzrosty o 20% lub więcej w ciągu co najmniej dwóch miesięcy.
Warto nadmienić, że hossa to także czas, gdy aktywa zyskują na swojej wartości, a ich ceny wzrastają. Wyższe ceny to samospełniająca się przepowiednia w hossie. Co to oznacza? Optymistyczne wyniki zachęcają inwestorów do dalszych inwestycji, a to zwiększa kapitał na giełdzie i sprawia, że ceny nadal rosną.
Zarówno długa (kilkumiesięczna, a nawet kilkuletnia), jak i krótka hossa na giełdzie wiąże się z prosperity w gospodarce. Lepsza kondycja gospodarcza, większy dopływ gotówki, a także zwiększające się inwestycje i zazwyczaj spadające bezrobocie oraz istotny wzrost PKB to czynniki, które towarzyszą hossie.
Z czego wynika typowa hossa? Na pewno z pozytywnych informacji płynących z firm, dobrych wyników gospodarczych, a także z perspektywy nowych inwestycji.
Jak rozpoznać bessę i hossę na giełdzie?
Hossa i bessa to nieodłączne elementy cyklu życia giełdy. Te fluktuujące okresy przypominają, że rynek finansowy jest podatny na zmienności. W praktyce bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy nadejdzie hossa lub bessa. Warto jednak korzystać z wiedzy dotyczącej rynku i podejmować lepsze decyzje inwestycyjne, które pozwolą zminimalizować ryzyko straty.
Bessa, czyli trwający spadek cen na giełdzie, to długotrwały proces, który jak już wspominaliśmy, może trwać wiele miesięcy czy lat. Do rozpoznania zjawiska potrzebne jest wnikliwe obserwowanie rynku. Z dużym prawdopodobieństwem masz do czynienia z bessą, jeśli zauważasz, że:
- pojawiły się długotrwałe spadki cen większości akcji na danej giełdzie,
- ceny instrumentów spadają o co najmniej 20%,
- inwestorzy nagle wyprzedają akcje,
- na wykresach giełdowych dominują czerwone kolory,
- panują nastroje pesymistyczne,
- zmniejsza się tendencja do ryzyka,
- dane z gospodarki są coraz gorsze.
Jak rozpoznać drugi stan, czyli hossę na giełdzie? Również poprzez dokładną obserwację tendencji i zachowań dominujących na rynku. Hossa wydarza się, gdy analogicznie do bessy:
- pojawia się powolne odbicie trendów spadkowych,
- w pierwszej fazie inwestorzy są ostrożni w zakupach,
- widoczna jest zwyżka kursów papierów wartościowych lub cen towarów na danej giełdzie,
- zmiany notowań wynoszą min. 20%,
- zwyżki dotyczą praktycznie całego rynku,
- pojawia się wiele okazji inwestycyjnych,
- rozwija się gospodarka i wzrasta PKB,
- zjawisko poprawy koniunktury jest długotrwałe (miesiące, lata),
- stopniowo, wraz ze wzrostami, maleje opłacalność inwestycji.
Interesujesz się zagadnieniami związanymi z bessą i hossą na giełdzie? Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat tradingu? Dołącz do darmowego kursu dostępnego na platformie e-learningowej AvaTrade School, na którym dowiesz się jeszcze więcej na temat inwestowania. Dodatkowo, rejestrując się na platformie, zyskujesz dostęp do wiedzy praktyków. Czerp z ich doświadczenia i zgłębiaj giełdowe niuanse!