Rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych zmienia swoje oblicze. Wygląda na to, że podaż mieszkań przewyższa popyt. Widać to w rosnącej liczbie gotowych niezamieszkałych lokali. Po raz ostatni liczba gotowych mieszkań i domów w USA była tak wysoka w trakcie Globalnego Kryzysu Finansowego.
Gwałtownie wzrosła liczba niesprzedanych nieruchomości
Z ostatnich danych ze Stanów Zjednoczonych wynika, że liczba gotowych domów i mieszkań wyniosła 99 tys. sztuk. Jest to najwyższy poziom od 2009 roku, czyli od 15 lat.
Co istotne, dynamika wzrostu liczby takich lokali w ostatnich kilkunastu miesiącach jest zdecydowanie zwyżkowa. W ciągu zaledwie 2 lat liczba gotowych niezamieszkałych mieszkań w USA podwoiła się.
Z kolei z nowych danych amerykańskiego Commerce Department z maja 2024 roku wynika, że liczba domów jednorodzinnych dostępnych do sprzedaży wzrosła do 481 tys. sztuk. Jest to największa wartość od 16 lat, czyli od 2008 roku.
To okres, w którym w Stanach Zjednoczonych trwał poważny kryzys nieruchomościowy, który dał impuls do Globalnego Kryzysu Finansowego.
Pozbycie się wszystkich zapasów mieszkań w USA przy obecnym tempie sprzedaży zajęłoby 9,3 miesiąca. Jest to największa wartość od 2022 roku. – oszacował Adam Kobeissi, analityk The Kobeissi Letter.
Oznacza to, że liczba potencjalnych nabywców domów czekających na niższe ceny rośnie. Na rynku mieszkaniowym pojawiają się pęknięcia. – dodał ekspert.
Duży wzrost liczby ofert sprzedaży nieruchomości
Podaż na amerykańskim rynku nieruchomości wzrasta i obrazują to również dane oszacowane przez branżowy portal Realtor.com. Całkowita liczba aktywnych ofert jest obecnie o 35% wyższa niż rok temu.
Eksperci uspokajają jednak, że sytuacja nie jest tak poważna jak mogłoby się wydawać. Nawet po wzroście ofert sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w USA w 2023 i 2024 roku, bieżąca liczba zapasów jest o 30% niższa niż w typowym okresie przed wybuchem pandemii.
Choć zapasy wzrosły w USA o 35% rok do roku, to ceny nieruchomości nadal wzrastały w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Według popularnego indeksu S&P Case-Shiller, który mierzy zmianę poziomu cen mieszkań w USA, nieruchomości podrożały w USA w kwietniu 2024 roku o 6,3% rok do roku. Ceny mieszkań w USA są zatem o 47% wyższe niż na początku 2024 roku.
Zatem, w nieco ponad 4 lata nieruchomości w Stanach Zjednoczonych podrożały o blisko połowę.
Inne dane przygotowane przez ICE Mortgage Technology pokazują, że mieszkania i domy w USA podrożały o 4,6% w maju 2024 roku wobec poziomów cen sprzed 12 miesięcy.
Według National Association of Realtors (NAR), w maju 2024 roku ceny mieszkań w Stanach Zjednoczonych osiągnęły nowy rekord wszechczasów. Mediana ceny lokum w USA wyniosła 419,3 tys. USD. Jest to mocne przebicie poprzedniego rekordu na poziomie 413,8 tys. USD z czerwca 2022 roku.
Tekst przygotował FXMAG